Loading...
BESKID SĄDECKI - Makowica ( 948 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Makowica ( 948 m n.p.m.)

Makowica (948 m n.p.m.) - szczyt górski w zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Makowica wznosi się na wschód od doliny Popradu i drogi Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój na wysokości Rytra. Wschdnia część Makowicy opada do doliny dwóch potoków: Życzanowskiego Potoku i Głęboczanki. Północne stoki docierają również do doliny Życzanowskiego Potoku. W tym miejscu zakręca ona oplatając podnóże Makowicy. Zamknięciem strony zachodniej Makowica dociera Popradu.
GPS: 49°29'46.6"N 20°42'47.8"E
Mapa szczytu Makowica ( 948 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Makowica ( 948 m n.p.m.)

Opis szczytu

Wierzchołek Makowicy obecnie jest całkowicie zalesiony, jedynie podszczytowa polana przedstawia walory widokowe, m.in. na Pasmo Radziejowej. W przeszłości występowało tutaj znacznie więcej polan i odsłoniętych terenów. Jeszcze do dzisiejszych czasów do wysokości 800 metrów zbierane jest siano, głównie na największej z polan, polanie Makowica, która znajduje się na terytorium przysiółka o tej samej nazwie, przy miejscowości Sucha Struga. Innym małym przysiółkiem zlokalizowanym po stronie zachodniej nad Życzanowskimo Potokiem jest przysiółek Podmakowica, należący do Rytra. Trochę dalej na stoku południowo - wschodnim, tuż przy Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) położone jest prywatne schronisko Schronisko Cyrla ( 844 m n.p.m.). Teren wokół schroniska to rozległa Polania Cyrla ( 830-860 m n.p.m.). Oprócz tej polany znajdują się w najbliższej odległości również Polana Kretówki ( 718 - 732 m n.p.m.) , a na stokach północnych są polany Gawlaki i Łomy.

Makowica objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Na szczycie znajdują się wychodnie skalne, oraz jaskinie, które z racji położenia i warunków nazwano: "Sucha Szczelina", "Lisia Jama", "Jama Brudasów", "Jama pod Cyrlą".

Węzeł szlaków


Hala Łabowska - Wierch nad Kamieniem - Hala Pisana - Rytro GSB
-z Rytra 2.20 h (z powr. 1.20 h)
-z Hali Łabowskiej 2.20 h (z powr. 2.25 h)
Nowy Sącz/Barcice - Makowica - Zadnie Góry węzeł szlaków
-z Barcic 3.50 h (z powr. 2.50 h)
-z Głębokiego Jaru 2.20 h (z powr. 1.30 h)
Zadnie Góry węzeł szlaków - Wilcze Doły - Nowy Sącz
- na Wilcze Doły ( 786 m n.p.m.) 1.05 h (z powr. 1.25 h)
- do Nowego Sącza 4.35 h (z powr. 5.45 h)
<