Loading...
BESKID SĄDECKI - Sucha Góra ( 561 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Sucha Góra ( 561 m n.p.m.)

Sucha Góra (561 m n.p.m.) - wzniesienie w Górach Lubowelskich. Sucha góra w całości jest na terenie Polski. Sucha Góra znajduje się na przeciwległym do Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.) końcu Gór Lubowelskich.
GPS: 49°20'29.5"N 20°53'11.2"E
Mapa szczytu Sucha Góra ( 561 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Sucha Góra ( 561 m n.p.m.)

Opis szczytu

Wschodnie i północne jej stoki opadają do Popradu, zachodnie do doliny niewielkiego potoku spływającego do Popradu, od północy łączy się z grzbietem Wielkiej Polany (794 m, na polskiej mapie zaznaczonej jako Pamuľka 783 m). Granica polsko-słowacka wyjątkowo nie przebiega tutaj wzdłuż Popradu, lecz po jego zachodniej stronie i północno-wschodni skrawek Gór Lubowelskich został włączony do Polski, a dokładnie do miejscowości Muszyna.

Sucha Góra objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.Sucha Góra jest zalesiona, ale ma bezleśne obszary zajęte przez należące do Muszyny osiedla Borysów i Wesołówka (ta wcina się dość wysoko w las na jej wschodnich stokach). U jej podnóży nad Popradem znajdują się dwa następne osiedla Muszyny: Folwark i Zapopradzie. Wszystkie te osiedla połączone są z Muszyną mostem nad Popradem, nie mają natomiast drogowego połączenia ze Słowacją. Sucha Góra jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Przez szczyt nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny.