Loading...
BESKID SĄDECKI - Wisielec ( 870 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Wisielec ( 870 m n.p.m.)

Wisielec (870 m n.p.m.) - (Wisielce, Wisieluchy) niewybitna góra w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Położony jest w jego zachodnim obszarze, w odległości ok 1 km na południowy zachód od Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.). Stanowi on część południowego grzbietu, który odchodzi od głównego Pasma Radziejowej. W tym odchodzącym grzbiecie są jeszcze kolejne szczyty: Kuśmierzowa ( 705 m n.p.m.), Biała Góra (681 m) i Ciżowa Góra ( 649 m n.p.m.).
GPS: 49°27'26.1"N 20°28'03.1"E
Mapa szczytu Wisielec ( 870 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Wisielec ( 870 m n.p.m.)

Opis szczytu

Grzbiet kończy się na na obszarze pomiędzy miejscowościami Szczawnica oraz Krościenko, w dolinie Dunajca. Rozdziela on dwa potoki: Kozłecki Potoku ( zachód ) oraz Biały Potok ( wschód ). Szczyt leży na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem.

Wisielec objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Wisielec jest zalesiony, w związku z czym nie ma walorów widokowych.