Loading...
BESKID SĄDECKI - Szczawnica

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Szczawnica

Szczawnica - miasto uzdrowiskowe ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone nad potokiem Grajcarek zamieszkiwana jest przez prawie 8 tysięcy mieszkańców. Stanowi ona miasto przygraniczne, mające charakter uzdrowiska. Za twórcę uzdrowiska uważa się Józefa Szalaya, syna Stefana, który przejął uzdrowisko w 1839 roku. Kolejnym właścicielem został Adam Stadnicki, aby dopiero po II wojnie światowej miejscowość stała się państwowa. Związek z pobliskim Krościenkiem trwał w latach 1973-1982, kiedy to nazywano to połączenie jako Szczawnica-Krościenko. Po roku 2008 Szczawnica stała się gminą miejsko-wiejską, czego efektem było oddzielenie Szczawnicy od wsi Jaworki i Szlachtowa, Biała Woda i Czarna Woda.

Opis miejscowości Szczawnica

Herb Szczawnicy Niesłabnącą zasłużoną popularnością cieszy się jedna z największych atrakcji turystyczno-krajobrazowych Pienin - spływ tratwami przełomem Dunajca na odcinku 20 km. Szczawnica jest atrakcyjna także zimą. Wraz z pierwszymi opadami śniegu przekształca się w centrum sportów zimowych. Na terenie miasta - w centrum, w Jaworkach i pod Durbaszką - znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa.

Szczawnica spływ. W tle Trzy Korony fot.: www.flisacy.com.pl
Muzeum na pl. Dietla Szczawnica jest uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych. Uzdrowisko Szczawnica wróciło ponownie w 2005 r. w drodze sądowego porozumienia do przedwojennych właścicieli rodziny hr. Stadnickich. Szczawnicki zdrój ma prawie dwieście lat.W 2010 w centrum - przy placu Dietla - zostało otwarte Muzeum Uzdrowiskowe, którego fundatorem jest Andrzej Mańkowski - wnuk Adama Stadnickiego, ostatniego właściciela zdroju. Ekspozycja związana jest ze szczawnickim uzdrowiskiem - zebrano ponad 350 różnego rodzaju przedmiotów związanych z lecznictwem zdrojowym, archiwalnych dokumentów, rycin, planów budynków, starych fotografii, kart pocztowych, książek oraz zdjęcia i portrety właścicieli uzdrowiska.

Szczawnica

Informacje o miejscowości Szczawnica

Węzeł szlaków

Szczawnica - Bereśnik - Dzwonkówka
Rytro - Przehyba - Szczawnica
Szczawnica - Wysoka - Wąwóz Homole - Jaworki
Szczawnica Dolna - Droga Pienińska - Czerwony Klasztor
Trzy Korony - Sokola Perć - Sokolica - Szczawnica Dolna - Szafranówka - Durbaszka - Wysokie Skałki
Szczawnica - Schronisko PTTK na Przehybie - Jazowsko
Szczawnica WyżnaSzczawnica Wyżna
Szczawnica - widok na Tatry z Palenicy fot. matt20.flog.plSzczawnica - widok na Tatry z Palenicy fot. matt20.flog.pl
Szczawnica wyciąg krzesełkowySzczawnica wyciąg krzesełkowy
Szczawnica fot. turfoto.infoSzczawnica fot. turfoto.info
Widok na Szczawnicę fot. ujakurlop.plWidok na Szczawnicę fot. ujakurlop.pl
Widok ogólny na Szczawnicę z Danielki fot. Łukasz 'Loukas' LiniewiczWidok ogólny na Szczawnicę z Danielki fot. Łukasz 'Loukas' Liniewicz