Loading...
BESKID SĄDECKI - Wysoki Wierch ( 835 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Wysoki Wierch ( 835 m n.p.m.)

Wysoki Wierch ( 835 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, w północnej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Wysoki Wierch jest szczytem, który wznosi się na południe od drogi Krynica-Zdrój - Nowy Sącz w stronę zachodnią do miejscowości Nowa Wieś. Szczyt ten znajduje się na południowy - wschód od doliny rzeki Kamienica Nawojowska. Zachodnia część stoków szczytu Wysoki Wierch opada w stronę potoku Kryściów, zaś wschodnie stoki ku dolinie Łosiańskiego Potoku oraz w kierunku miejscowości Łosie. W kierunku południowym od szczytu Wysoki Wierch wznosi się szczyt Runek ( 1082 m n.p.m.), z kolei w stronę zachodnią szczyt Kopiec Uhryński ( 866 m n.p.m.).
GPS: 49°27'53.0"N 20°53'05.0"E
Mapa szczytu Wysoki Wierch ( 835 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Wysoki Wierch ( 835 m n.p.m.)

Opis szczytu

Szczyt Wysoki Wierch jest częściowo pokryty lasem. Jego zbocza nie przedstawiają żadnych widoków. Przez szczyt nie przebiega ani jeden oznakowany szlak turystyczny. Na zachód od szczytu znajduje się Rezerwat przyrody Uhryń ( 16,52 ha) oraz na południe nieczynny już rezerwat przyrody w Łosiach.

Wysoki Wierch objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.