Szlaki Beskidu Sądeckiego
Muszyna - Pusta Wielka - Żegiestów - szlak turystyczny prowadzący z Muszyny do Pustej Wielkiej i Żegiestowa to popularny szlak w Beskidzie Sądeckim. Oznaczony jest kolorem żółtym i przebiega zarówno przez nawierzchnię brukową, asfaltową, jak i przez mniej utwardzone ścieżki gruntowe oraz drogi szutrowe. Wychodząc z Muszyny, podążamy nieprzerwanie na północ, mijając Zamek w Muszynie, Rezerwa przyrody Las Lipowy Obrożyska (o powierzchni 100,38 ha), Zazamcze, Złockie, Szlak Architektury Drewnianej z Cerkiewią św. Dymitra w Złockiem, miejscowość Szczawnik , Czertezy ( 865 m n.p.m.) oraz docierając na szczyt Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.) osiągamy południową grań Pasma Jaworzyny Krynickiej. Najwyższym punktem trasy jest szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Ostatni etap to zejście żółtym szlakiem do Żegiestowa Zdrój. Cały szlak ma ok. 18 km a przejście powinno zająć około 6 godzin.
Opis szlaku Muszyna - Pusta Wielka - Żegiestów
Rozpoczynamy naszą podróż na żółtym szlaku w Muszynie (0 km), który rozpoczyna się przy Muzeum PTTK na ulicy Kity. Nasza trasa prowadzi na południowo-zachodnią stronę. Podążamy chodnikiem ulicy Kity, śledząc trasę drogi wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna - Muszyna - Krynica-Zdrój). Podczas naszej wędrówki minęliśmy przejazd kolejowy i przekroczyliśmy most nad rzeką Muszynka. Trasa prowadzi nas z rynku ulicą Kmity na północ, aż dojedziemy do ulicy Zazamcze i Złockiego. Podążamy cały czas chodnikiem, wraz z szlakiem zielonym Szlak Muszyna - Jaworzyna Krynicka. Po prawej stronie po przejściu 300 metrów wznoszą się na wzgórzu ruiny średniowiecznego Zamku w Muszynie. Za wzgórzem z zamkiem, po pokonaniu kolejnych 200 metrów, szlak zmienia kierunek na prawo, jednocześnie skręcając na północ. Teraz prowadzi on w kierunku Złockiego i Szczawnika, prowadząc przez dolinę potoku Szczawniczek. Mijamy kolejne ośrodki wypoczynkowe i hotele. Kontynuując, osiągamy szkołę w Złockiem. To jest już trzeci kilometr szlaku, a tu żółte znaki wskazują prosto. Na prawo odchodzi i rozdziela się zielony szlak.
Po przekroczeniu mostku na potoku Szczawniczek spotykamy czerwony szlak gminny, który przez kilkadziesiąt metrów podąża wraz z żółtym szlakiem. Przy dość charakterystycznej kapliczce odbijamy na prawo. Szczawnik znajduje się w dolinie potoku Szczawnik, który jest dopływem Popradu, na wysokości 520-620 m n.p.m. Miejscowość ma charakter uzdrowiska i jest chętnie odwiedzana przez turystów (jest częścią gminy Muszyna). Szczawnik wyróżnia się obecnością złoża wód mineralnych o dużej zawartości minerałów, w tym szczawu wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowo-żelazistego.
Po minięciu węzła szlaków, nasz żółty szlak zmienia kierunek na zachodni. Następuje także zmiana nawierzchni, przez którą podążamy, przechodząc z wygodnej asfaltowej na szutrową i bitą. Trasa rozpoczyna stromą wspinaczkę przez otwarty teren w kierunku szczytu Czertezy ( 865 m n.p.m.).
Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.) znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w południowej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Wierzchołek Jaworzynki jest zalesiony, ale duży obszar wokół niego pokrywają łąki i pastwiska, co sprawia, że szlak na Jaworzynkę oferuje imponujące widoki. Północny i zachodni grzbiet zajmują głównie łąki, a te zachodnie obszary aż do doliny Wierchomlanki charakteryzują się najpiękniejszymi walorami krajobrazowymi. Przed nami kolejny etap na trasie: szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Podejście wspólnie z szlakiem niebieskim zajmuje do punktu, z którego wchodzi się na szczyt zajmuje około 30 minut. Praktycznie jest cału czas pod górkę, gdzie pokonuje się 130 metrów.
Samo wejście na Pustą Wielką nie jest oznaczone żadnym szlakiem. Mimo że szlak żółty nie dociera aż do samego wierzchołka Pustej Wielkiej, przebiega on po południowym zboczu. Pusta Wielka wznosi się na północ od doliny Popradu. Na północnym stoku utworzono Rezerwat przyrody Wierchomla ( 25,37 ha) ,
którego głównym celem jest ochrona starodrzewu z lasami bukowo-jodłowymi oraz elementów przyrody nieożywionej, takich jak skały piaskowcowe. W tych skałach, oddalonych o około 50 metrów od szczytu, znajduje się grota o długości 3 metrów. Sam wierzchołek jest zalesiony i nie ma tam żadnych atrakcyjnych walorów krajobrazowych.
Po zejściu z Pustej Wielkiej podążamy na południe wraz ze szlakiem niebieskim. Nasz szlak żółty zmienia kierunek na zachodni, oddzielając się od szlaku niebieskiego, który biegnie dalej na południe. Po zostawieniu szlaku niebieskiego, nasz szlak spada ostro w dół, przez gęsty las. Kolejny niewybitny szczyt omijamy od strony wschodniej. W końcu docieramy do pierwszych zabudowań osiedla Rusinówka, przemieszczając się dnem małej doliny, wzdłuż bezimiennego potoku, który wpływa do Żegiestowskiego Potoku. Po drodze mijamy jeszcze małą drewnianą kapliczkę. Poruszamy się na granicy lasu, mając po swojej prawej stronie otwartą przestrzeń Żegiestowa.
Po przejściu kolejnych 500 metrów docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej z Żegiestowa do przysiółka Palenica. Szlak zmienia kierunek na zachodni i biegnie wzdłuż tej drogi. Po lewej stronie drogi towarzyszy mu żółty szlak, który prowadzi przez dno doliny potoku Żegiestowskiego. Podążając w dół potoku, pokonujemy około 1.3 km i docieramy do skrzyżowania szlaków: żółtego i czarnego, znajdującego się przy drewnianej cerkwi w Żegiestowie-Wsi.
Ostatni odcinek to przyjemne przejście wzdłuż Żegiestowa, do drogi głównej prowadzącej on przy drodze wojewódzkiej nr 971: Piwniczna-Zdrój - Muszyna - Krynica-Zdrój. Po lewej stronie od końca szlaku żółtego znajduje si Dworzec PKP Żegiestów - Zdrój.
Informacje o szlaku Mochnaczka - Huzary - Krynica (GSB)
Żegiestów - Pusta Wielka - Żegiestów |
Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą |
Muszyna -Szczawnik - Pusta Wielka |
Muszyna - Muszynka |
Muszyna - Jaworzyna Krynicka |
Czertezy ( 865 m n.p.m.) |
Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.) |
Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) |