Loading...
BESKID SĄDECKI - Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem

Jaskinia Niedźwiedzia - w okolicach szczytu Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.) w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, od którego prowadzi oznakowana ścieżka, którą pokonuje się w kilka minut ( odległość ok. 300 metrów od czerwonego szlaku ). Jaskinia jest skatalogowana a jej wymiary to 28 metrów głębokości oraz 340 metrów długości, co sprawia że może być eksplorowana, ale jedynie przez doświadczonych speleologów. Została ona odkryta w 1988 roku, a po odkryciu tzw. Skalnej Pułapki jej długość wzrosła do 611 metrów (obecnie przejście jest zawalone).
GPS: 49°29'23.0"N 20°47'25.0"E

Opis Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem

Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem Obecnie długość jaskini wynosi tyle samo, co podczas odkrycia, czyli 340 metrów. Przyczyną powrotu do wspomnianej początkowej długości jest zawalenie się Skalnej Pułapki, którą próbowano rozkopać po zawale. Jednakże wielokrotne próby przejścia tego miejsca spełzły na niczym. Nadal zajmuje 4 miejsce pod względem długości w Polskich Karpatach Fliszowych. Sama jaskinia powstała w podłożu piaskowcowym, które jest dość lite a ściany oraz stropy noszą ślad dopasowania. Pionowa wysokość ścian w jaskini wynosi około 2 metrów, jedynie końcowa partia zwęża się w wąską szczelinę, która obecnie jest niedostępna. Piaskowce magórskie, które tworzą grotę są odporne na warunki geologiczne. Wnętrze jaskini oświetla światło słoneczne, które dociera tutaj przez otwór wejściowy, który jest na tyle duży iż klimat jaskini podlega wpływom meteorologicznym z zewnątrz.

Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem Aby dotrzeć do Jaskini Niedźwiedziej warto wybrać szlak z Rytro do Schroniska na Hali Łabowskiej ( 1061 m n.p.m.) lub od strony północnej od wsi Baranowiec, gdzie po około godzinie marszu docieramy na miejsce.

Jaskinia Niedźwiedzia

Informacje o Jaskinia Niedźwiedzia Wierch nad Kamieniem

Węzeł szlakówŁabowska Hala - Pisana Hala - Rytro GSB
- z Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.55 h)
- na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.45 h)
- do Rytra 3.00 h (z powr. 4.15 h)
Piwniczna/ Łomnica - Hala Łabowska - Wierch n. Kamieniem - Hala Pisana - Piwniczna
- z Piwnicznej Zdrój 4.20 h (z powr. 3.10 h)
- z Łomnicy Zdrój 2.55 h (z powr. 1.55 h)
- na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.45 h)
- do Piwnicznej Zdrój 2.45 h (z powr. 3.50 h)