Loading...
BESKID SĄDECKI - Gaborówka ( 790 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Gaborówka ( 790 m n.p.m.)

Gaborówka (790 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Wraz z Lembarczkiem ( 917 m n.p.m.) znajduje się na krótkim bocznym grzbiecie odchodzącym na zachód od grzbietu Runek - Pusta Wielka. Zwornik dla tego grzbietu znajduje się pomiędzy Polaną Gwiaździstą ( 965 - 985 m n.p.m.) a Schroniskiem Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.).
GPS: 49°26'21.3"N 20°48'50.5"E
Mapa szczytu Gaborówka ( 790 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Gaborówka ( 790 m n.p.m.)

Opis szczytu

Grzbiet opływany jest przez dwa potoki: Potasznia - wschodnia strona, zaś po stronie zachodniej krótsza Mała Wierchomlanka. Obydwa potoki łączą się z sobą u południowych podnóży Gaborówki. Gaborówka wznosi się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna-Zdrój - Muszyna na wysokości Żegiestowa-Zdrój. Na północny - wschód od szczytu wznosi się Lembarczek ( 917 m n.p.m.), a na zachód Kiczora ( 839 m n.p.m.).

Gaborówka jest w większości zalesiona, głównie rosną tutaj jodły i buki, ale istnieją jeszcze dwie niewielkie polany na jej zachodnich stokach i jedna w dolnej części stoków południowych. Dawniej terenów bezleśnych było więcej, doliny Potaszni i Małej Wierchomlanki były bowiem zamieszkane przez Łemków. Na mapie WIG z około 1930 r zaznaczona jest na Gaborówce duża, już nieistniejąca polana i przysiółek Gabrylka z dwoma zabudowaniami. Łemkowie zostali wysiedleni w 1947 w ramach Akcji Wisła. Obecnie Gaborówka znajduje się na obszarze miejscowości Wierchomla Wielka i Mała. Dolina Potaszni jest bezludna, wszystkie zabudowania tej miejscowości skupiają się w dolinie potoku Mała Wierchomlanka.

Gaborówka objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.