Loading...
BESKID SĄDECKI - Kiczora ( 839 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Kiczora ( 839 m n.p.m.)

Kiczora (839 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, położony jest w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Leży w grzbiecie rozpoczynającym się w okolicy Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.), biegnąc w stronę południowo - zachodnią przez Parchowatkę ( 1004 m n.p.m.) i oddzielając dolinę Łomniczanki od Wierchomlanki.
GPS: 49°26'26.1"N 20°47'36.7"E
Mapa szczytu Kiczora ( 839 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Kiczora ( 839 m n.p.m.)

Opis szczytu

Kiczora wznosi się na północ od drogi Piwniczna-Zdrój - >Muszyna i linii kolejowej Nowy Sącz - Krynica-Zdrój na wysokości stacji kolejowej Wierchomla oraz na wschód od Łomnicy-Zdrój. Wygląd Kiczory od strony południa determinują pola uprawne, które w tym miejscu są położone dość wysoko wraz z gospodarstwami Wierchomli. Duża część szczytu jest zarośnięta, poza kilkoma polankami na zachodzie ( np. Polana Izdwor ).

Kiczora objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Kiczora jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Przez szczyt nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny.

Położenie szczytu Granica ;; fot. Jerzy OpiołaPołożenie szczytu Granica ;; fot. Jerzy Opioła