Loading...
BESKID SĄDECKI - Kotylniczy Wierch ( 1032 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Kotylniczy Wierch ( 1032 m n.p.m.)

Kotylniczy Wierch (1032 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim zlokalizowany w grzbiecie odchodzącym w bok od głównego Pasma Jaworzyny Krynickiej. Odejście grzbietu ma miejsce przy szczycie Bukowa ( 1077 m n.p.m.) i kierując się na południe mija po drodze: Wielką Bukową ( 1104 m n.p.m.), Kotylniczy Wierch ( 1032 m n.p.m.). Od strony zachodniej stok opada w stronę doliny Szczawnika, z kolei wschodnie stoki do Szczawniczka. Wierzchołek jest zalesiony, a południowa jego część należy już do miejscowości Szczawnik. To tutaj znajduje się przełużenie Kotylniczego Wierchu, będący bezleśnym niskim grzbietem z wierzchołkiem o nazwie Szczawniczek (642 m n.p.m.).
GPS: 49°24'29.9"N 20°52'26.6"E
Mapa szczytu Kotylniczy Wierch ( 1032 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Kotylniczy Wierch ( 1032 m n.p.m.)

Opis szczytu

Jedyny walor widokowy przedstawiają południowe stoki Kotylniczego Wierchu. Są to łąki mieszkańców Szczawnika Kotylniczy Wierch wznosi się na zachód od doliny Kryniczanki i drogi Grybów - Muszyna na wysokości Krynicy-Zdrój. Na północny - wschód od szczytu wznosi się Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny Krynickiej. Kotylniczy Wierch objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku.

Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Do niedawna był niedostępny turystycznie. Ostatnio jednak wyznakowano gminny szlak turystyki pieszej ze Szczawnika przez Kotylniczy Wierch i Wielką Bukową na główny grzbiet Pasma Jaworzyny, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem prowadzącym tym grzbietem.

Widok na Pustą Wielką.
Po prawej Kotylniczy Wierch
Szczawnik zimą Pętla Rowerowa -
Wokół Kotylniczego Wierchu