Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowińska Góra ( 710 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Nowińska Góra ( 710 m n.p.m.)

Nowińska Góra (710 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Położony jest na północ od Muszyny, zajmując teren małego grzbietu, wznoszącego się nad doliną rzeki Muszynka. W tym grzbiecie znajdują się również: Nowińska Góra ( 710 m n.p.m.) oraz Wielki Łazek ( 698 m n.p.m.). Nowińska Góra wznosi się na północ od doliny Muszynki i drogi Piwniczna-Zdrój - Krynica-Zdrój na wysokości Muszyny.
GPS: 49°22'46.5"N 20°54'33.2"E
Mapa szczytu Nowińska Góra ( 710 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Nowińska Góra ( 710 m n.p.m.)

Opis szczytu

Nowińska Góra administracyjnie należy do Złockiego oraz Jastrzębika. Jedynie po wschodnie stoki są niezalesione, gdzie znajdują się obszary uprawne. Na terenie całej góry ( głównie wschodnie i zachodnie podnóże ) obfituje w złoża wód mineralnych. Ciekawostką są występujące w północnej częsci Nowińskiej Góry, u jej podnóża, mofety ( pochodzenia wulkanicznego Mofeta w Złockim.

Nowińska Góra objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Nowińska Góra jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.