Loading...
BESKID SĄDECKI - Pusta ( 822 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Pusta ( 822 m n.p.m.)

Pusta (822 m n.p.m.) - szczyt w północnej części Gór Leluchowskich w Paśmie Dubnego, w jego wschodniej części. Położony jest w bocznym grzbiecie, który opada na północny - zachód aż do dna doliny rzeki Muszynka. Położony jest na południe od drogi pomiędzy Powroźnikiem a Tyliczem oraz na północ od granicy polsko - słowackiej. Grzbiet z Pustą oddziela dolinę Wojkowskiego Potoku od doliny potoku Pusta. Na wschód od szczytu wznosi się Bereście ( 869 m n.p.m.), a na południowy - wschód Kamienny Horb (826 m n.p.m.).
GPS: 49°21'19.7"N 21°00'03.5"E
Mapa szczytu Pusta ( 822 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Pusta ( 822 m n.p.m.)

Opis szczytu

Pusta objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Pusta jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Jedynie w niższych partiach południowego i wschodniego stoku są polany i bezleśne tereny. Przez szczyt nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny.

Wojkowa i powyżej zalesiony
grzbiet z wierzchołkiem
Pusta
Pusta nad Wojkową Wojkowa, dawna cerkiew
greckokatolicka p.w ś.ś
Kosmy i Damiana
Z południowego stoku Pustej. Widok na Wojkową Krajobraz - zachodnia część Pustej nad Wojkową Z południowego stoku Pustej