Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Piwniczna-Zdrój - Niemcowa

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Piwniczna-Zdrój - Niemcowa

Piwniczna-Zdrój - Niemcowa - jeden z łatwiejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim. Szlak żółty rozpoczyna się w miejscowości Piwniczna Zdrój. Ten 6 kilometrowy odcinek do szczytu Niemcowa ( 963 m n.p.m.), można pokonać w 2 godziny. Kamienny Groń ( 758 m n.p.m.) osiągamy po przejściu około 4.0 km. Po przejściu następnego kilometra, będąc około 5.0 km od Piwnicznej-Zdrój rozpoczyna się rozległa Polana Niemcowa ( 963 m n.p.m.), ze szczytem oraz Schronisko Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.).

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Piwniczna - Niemcowa

Opis szlaku Piwniczna-Zdrój - Niemcowa

#1. Piwniczna-Zdrój - Niemcowa

Piwniczna-Zdrój - Niemcowa Początek trasy w centrum rynku w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Do miejscowości można dojechać PKS, najbliższe większe miasto to Nowy Sącz. Miasto piwniczna jest niewielki, leży bezpośrednio w dolinie Popradu. Głównym punktem miejscowości jest rynek, w którego części znajduje się Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. W otoczeniu rynku można znaleźć wszystkie potrzebne usługi: sklepy, przychodnię, apteki oraz kościół. Piwniczański rynek jest lubianym miejscem odwiedzin, dzięki swojemu klimatowi. Szlak żółty przebiega południową pierzeją rynku, ul. Krakowską i dalej ul. Partyzantów opuszcza miejscowość. Rynek jest całkiem klimatyczny, na jego środku stoi zabytkowa studzienka. Kierujemy się na szlak żółty w ul. Sobieskiego.

Kapliczka przy żółtym szlaku Piwniczna - Niemcowa
Początek trasy jest miły i przyjemny - niewielkie wzniesienia, droga początkowo wyłożona drobnym kamieniem, później płytami. Kierujemy się na Niemcową ( 963 m n.p.m.). Wejście z Piwnicznej-Zdrój na Niemcową zajmuje średnio ponad 2 godziny. Dystans do przejścia to około 6 km, a różnica wysokości to niecałe 400 metrów. Przez początkowe metry szlak wiedzie trawiastym otoczeniem, wśród których możemy podziwiać stare sprzęty rolnicze i stodoły, kapliczki przydrożne, które występują tutaj dość licznie oraz pojedyncze krzyże. Teren jest otwarty, więc przez długi czas można podziwiać krajobrazy.

W końcu szlak żółty doprowadza nas do rozstaju dróg na Bziniakach ( 500 m n.p.m.) - 3.2 km. Dalej kierujemy się szlakiem żółtym. Od rozstaju po niecałym 1 km docieramy do szczytu Kamienny Groń ( 758 m n.p.m.). Należy kierować się cały czas na zachód, w stronę widocznego z oddali Trześniowego Gronia ( 1001 m n.p.m.). Liczne ścieżki, które są wytyczone na polanach za szczytem są mylące. Idąc dalej można odnaleźć znak chatki, namalowany pędzlem. Wskazuje on kierunek do Schroniska Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.). Sam obiekt działa tylko sezonowo, i znane jest pod właśnie tą nazwą.

Chatka pod Niemcową z Tatrami w tle marzec 2010
Teren schroniska tworzą dwie drewniane chatki, które mogą pomieścić ok. 50 turystów, osoby nocujące w własnych namiotach, na specjalnych platformach koło chatki. Obiekt dysponuje również letnią kuchnią, wybudowanej specjalnie dla turystów z namiotami, żeby pogodzić ich tryb odpoczynku z osobami w samym schronisku. Schronisko Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.) czynna jest bez przerwy przez trzy wakacyjne miesiące, ferie oraz we wszystkie weekendy. Całości klimatu dopełniają dachy chatki, która jest pokryta gontem.

Szlak z Piwnicznej-Zdrój wiedzie cały czas prosto na zachód. Szlak jest w miare prosty a otwarty teren sprawia, iż walory krajobrazowe tego szlaku otwierają się przed nami wraz ze wzrostem wysokości: głownie na piękną panoramę Piwnicznej-Zdrój oraz dolinę Popradu. Będąc coraz wyżej, krajobraz zmienia się na bardziej leśny oraz na większe stromizny, głównie podejście na Niemcowa ( 963 m n.p.m.) Spod szczytu Niemcowej w różnych kierunkach spływają dwa potoki: Młodowski Potok i Podskalnianka ( dopływ Małej Roztoki ). Pod szczytem Niemcowej znajduje się zarastająca polana Kramarka ( 920 - 960 m n.p.m.). Niemcowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Po dotarciu na szczyt kończymy wycieczkę na rozleglej i malowniczej polanie.

Widok ze szczytu Niemcowej fot. Tadeusz z Falenicy
Panorama spod Chatki pod Niemcową z polany Trześniowy Groń fot. Jerzy Opioła