Loading...
BESKID SĄDECKI - Schronisko Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.)

Schroniska Beskidu Sądeckiego

Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.)

UWAGA ! Od 1 maja 2020 Chatka pod Niemcową zawiesiła działalność na czas nieokreślony. Obecnie obiekt, będący własnością prywatną, nie udziela noclegów!
Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.) - schronisko w Paśmie Radziejowej działające głównie sezonowo, znajdujące się kilkaset metrów poniżej szczytu Złotułki ( 1001 m n.p.m.) (zwanym też Trześniowym Groniem). Polana, na której zlokalizowany jest obiekt to Polana Trześniowy Groń ( 790 - 960 m n.p.m.), należąca do miejscowości Piwniczna Zdrój. Dawniej zarządzane przez Almatur z Krakowa i studentów Politechniki Krakowskiej, powstało w 1974 roku w chwili wykupienia starego gospodarstwa w przysiółku Trzośniowy Groń pod szczytem Niemcowej ( 963 m n.p.m.).
GPS: N 49° 26' 44.04'' E 20° 38' 46.47''
Trześniowy Groń 5 33-350 Piwniczna - Kosarzyska

Opis Chatka pod Niemcową

Studenckie Schronisko Turystyczne Chatka pod Niemcową fot. chatki.com.pl Schronisko tworzą dwie, stojące blisko siebie drewniane chatki kryte gontem, w których łącznie nocleg znajdzie 50 turystów w salach wieloosobowych (w okresie zimowym: 30), ponadto latem możliwe jest rozstawienie koło chatki własnego namiotu, na specjalnie w tym celu przygotowanych platformach. W dolnym, południowo wschodnim narożniku terenu jaki zajmuje chatka, na wiosnę 2007 roku powstała dodatkowa tzw. "Letnia Kuchnia" z której mogą swobodnie korzystać turyści śpiący pod namiotami, a która w znaczący sposób rozładowała często powstające zamieszanie w kuchni chatowej. Chatka czynna jest bez przerwy przez trzy wakacyjne miesiące, ferie oraz we wszystkie weekendy. Studenckie Schronisko Turystyczne Chatka pod Niemcową W chatce panują stare dobre zwyczaje, niby jest prąd - ale jak ktoś nie szuka to nigdy się o tym nie dowie, wodę trzeba sobie przynieść z pobliskiego źródła, drewno z drewutni i wieczory przy świeczkach. Każdy turysta witany jest kubkiem gorącej herbaty i ciepłym słowem. Władzę absolutną i niepodzielna sprawuje Jurek "Harris", opiekun i dobra dusza chatki. Historię chatki można prześledzić zapoznając się ze starymi chatowymi kronikami.

Chatka pod Niemcową fot. chatki.com.pl
Widok z Chatki pod Niemcową ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/) Na Trześniowy Grońnajkrótsza droga wiedzie z Kosarzysk szlakiem chatkowym (około 45min), niecałe 2h trwa dojście z Piwnicznej-Zdrój żółtym szlakiem, a prawie 3h z Rytra szlakiem czerwonym. Można też spróbować swych sił zdobywając chatkę od strony zachodniej przez Wielki Rogacz ( 1182 m n.p.m.) z Jaworek czy Szczawnicy (około 3 - 4h). Z werandy roztacza się przepiękna panorama Pasma Jaworzyny Krynickiej i dolinę Popradu a w pogodne dni zobaczyć można nawet odległe o ponad 100km. szczyty Volovskych Vrchov za Koszycami. Zaś podchodząc kawałek przez polanę pod las - szczególnie rankiem - można podziwiać widok na zachód wraz z piękną panoramą Tatr.

Z Niemcowej ( 963 m n.p.m.) łatwo osiągniemy szczyt Wielkiego Rogacza (1182m.) niewiele dalej jest na Radziejową ( 1266 m n.p.m.) - najwyższy w Beskidzie Sądeckim. Poza tym z powodzeniem można wybrać się stąd na wycieczkę w Pieniny do Jaworek, zahaczając po drodze rezerwaty "Homole" i "Biała Woda", w ostępy dolin Małej Roztoki i Wielkiej Roztoki, rezerwat "Baniska", na graniczną Eliaszówkę czy w prawie dziewicze tereny L'ubovnianskiey Vrchoviny po drugiej stronie granicy.

Chatka pod Niemcową
Turyści wybierający się z Niemcowej ( 963 m n.p.m.) na dalsza wędrówkę w kierunku zachodnim mają do wyboru Studencką Bazę Namiotową "Pod Wysoką" w Jaworkach, bądź Schronisko Bacówka pod Bereśnikiem ( 843 m n.p.m.) a dysponując większa ilością czasu nawet krakowską Bazę Namiotową na Lubaniu. Nieodległe Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.), raczej nie jest obiektem godnym polecenia prawdziwym wędrowcom. W kierunku wschodnim najbliższy, godny polecenia, nocleg znajdziemy w Schronisku Cyrla ( 844 m n.p.m.) bądź na drugiej Bazie Namiotowej SKPB Łódź w Muszynie Złockiem. Ponadto wspomnieć również należy dwa inne schroniska w paśmie Jaworzyny, należące do PTTK Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej i nad Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.).

Chatka pod Niemcową

Informacje o Chatka pod Niemcową

Węzeł szlakówPiwniczna-Zdrój - Niemcowa
- z Piwniczna Zdrój 2.35 h (z powrotem 1.55 h)
Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba GSB
- z Rytra 2.55 h (z powrotem 1.50 h)
- na Radziejową ( 1266 m n.p.m.) 1.45 h (z powrotem 1.10 h)
- na Przehybę ( 1175 m n.p.m.) 3.15 h (z powrotem 2.45 h)
Panorama spod Chatki pod Niemcową z Polany Trześniowy Groń
Chatka pod Niemcową Schronisko Chatka pod Niemcową
( 960 m n.p.m.)
Chatka pod Niemcową
Chatka pod Trześniowym Groniem Niemcowa Tatry widziane z Niemcowej
Chatka pod Niemcową DlahciM Beskid Sądecki- Chatka pod Niemcową Chatka pod Niemcową