Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Runek - Hala Łabowska

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Runek - Hala Łabowska (GSB)

Runek - Hala Łabowska - szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 7.0 km . Najwyższym punktem szlaku jest Runek ( 1082 m n.p.m.). Jednym z punktów startowych może być szczyt Runek. Druga strona szlaku znajduje się na Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.).

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Runek - HalaLabowska

Opis szlaku Runek - Hala Łabowska (GSB)

#1. Runek - Jawor ( Rezerwat Uhryń )

Runek - Hala Łabowska Szlak prowadzący na Łabowską Halę to odcinek dość ciekawy, podziwiać możemy duże połacie lasu świerkowego, bukowego pomiędzy którymi jest spor krzewów z jagodami. Szlak wiedzie samym grzbietem górskim, co jest niewątpliwie atutem dla turystów, którzy czują się na tym odcinku przyjemnie i komfortowo. Po kilometrze od Runka zlokalizowana jest wiata, zaopatrzona w ławeczki i stoliki. Można tutaj odpocząć. Z Runka, zaraz po opuszczeniu szczytu podążamy wraz szlakiem niebieskim. Obydwa szlaki prowadzą na wschód, aby po krótkim czasie rozłączyć się od siebie. My zmieniamy kierunek na północny, a po dotarciu w okolice Rezerwatu Przyrody Uhryń ( 16,52 ha) na północno - zachodni. Sam rezerwat to leśny zakątek przyrodniczy, w gminie Łabowa. Utrzymując ten sam kierunek docieramy do szczytu Hola (978 m.n.p.m.) a następnie na zachodnio położoną polanę Jawor.

Uhryń fot. rowerempogorach.pl

#2. Jawor ( Rezerwat Uhryń ) - Hala Łabowska

Runek - Hala Łabowska Bezpośrednio po minięciu szczytu Jawor po stronie zachodniej od szlaku znajduje się Rzezrwat przyrody Łabowiec ( 53,85 ha). Utrzymując stąd kierunek północno - zachodnio ok. 15 min. docieramy na Halę Łabowską ( 1064 m n.p.m.). Na Hali Łabowskiej działa całoroczne Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej . Okolica Hali Łabowskiej silnie łączy się z działalnością partyzancką podczas II wojny światowej, co upamiętniają 2 pomniki w pobliżu schroniska. Ślady dawnego domku myśliwskiego hrabiego Adama Stadnickiego już nie istnieją. Hala Łabowska jest bardzo dobrym punktem widokowym na okoliczne szczyty Beskidu Sądeckiego oraz na Beskid Niski. Poza tym jest to jeden z ważniejszych węzłów szlaków turystycznych oraz ze względu na istnienie schroniska popularne miejsce noclegowe na trasie z Krynicy-Zdrój do Rytra.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej fot. Pudelek (Marcin Szala)
Pomnik księdza Gurgacza na Hali Łabowskiej fot. beskidsadecki.euPomnik księdza Gurgacza na Hali Łabowskiej fot. beskidsadecki.eu
Schronisko na Hali ŁabowskiejSchronisko na Hali Łabowskiej
Hala ŁabowskaHala Łabowska