Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko - jest to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo fragment Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Szlak jest świetnie oznakowany oraz mało uczęszczany. Wiedzie przez liczne polany, z rozległymi punktami widokowymi. Na grzbietach w nienaruszonych naturalnych zagajnikach można spotkać czerwone kozaki i prawdziwki, a na polanach borówki. Rozpoczyna się w miejscowości Tylmanowa ( 387 m.n.p.m.), na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Gorców, w dolinie Dunajca. Pierwszym poważnym podejściem jest ścieżka zielona na Jaworzynka ( 936 m n.p.m.). Znajduje się ona około 4.7 km od Tylmanowej. Zmieniamy kolor szlaku na żółty, aż do kolejnego szczytu - najwyższego punktu szlaku: Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.). Od tego szczytu szlak zmienia kierunek i kolor: wędruje szlakiem czerwonym, będącym kontynuacją Głównego Szlaku Beskidzkiego, zmierzającego od Dzwonkówki do Krościenka w kierunku południowo-zachodnim. Wycieczka kończy się w centrum Krościenka skąd bez problemu można wrócić busem do Tylmanowej.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Opis szlaku Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

#1. Tylmanowa - Jaworzynka

Tylmanowa - Jaworzynka Do Tylmanowej docieramy autobusem PKS z Krościenka (kilkanaście kursów dziennie). Szlak rozpoczyna się z przystanku autobusowego przy kościele w centrum wsi lub nieco dalej z przystanku u ujścia potoku Ochotnica do Dunajca. Geograficznie szlak przekracza granicę Beskidu Sądeckiego i Gorców na moście nad Dunajcem. Za mostem idziemy prosto i na końcu ulicy skręt w prawo, w stronę osiedla Zaziąbły, gdzie w doskonałym stanie zachowało się kilkanaście starych zagród. Domy są stale zamieszkałe a mieszkańcy przyzwyczajeni do wizyt turystów szczegółowo opowiadają o ich architekturze.

Po 150 metrach drogą w lewo kierujemy się w stronę widocznych wzniesień naszego szlaku. Ścieżka szybko wyprowadza na grzbiet. Droga staje się łagodniejsza, a każdy metr podejścia obfituje w coraz rozleglejsze panoramy. Na północy widać Modyń i Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, fragmenty Pasma Łososińskiego oraz Pogórze Rożnowskie. Zachodni horyzont wypełniają Gorce z potężnym Lubaniem na pierwszym planie. Za doliną Ochotnicy widnieje Gorc, dalej Kudłoń. Na południu uwagę przykuwają Tatry a przed nimi Pieniny z malowniczo położonym Krościenkiem.

Widok z Błyszcza na Jaworzynkę i Koziarza fot. Jerzy Opioła
Zielony szlak prowadzi nas na pierwszy z poważnych szczytów na trasie wycieczki. Jest to szczyt Jaworzynka ( 936 m n.p.m.). Znajduje się on 4.7 km od Tylmanowej. W okolicach szczytu Jaworzynki ścieżka wiedzie przez liche, mocno nadwyrężone przez wiatry świerczyny. Docieramy do grzbietu, (tu koniec szlaku zielonego) skąd otwierają się świetne panoramy na Kotlinę Sądecką, a przy dobrej pogodzie również wzniesienia Beskidu Niskiego. Pod nami Dolina Obidzy, za którą zalesione stoki Skałki ( 1163 m n.p.m.) i Przehyby ( 1175 m n.p.m.). Z tego miejsca w około 3 minuty (drogowskaz na słupie), bez szlaku, idąc grzbietem w prawo wchodzimy na szczyt Jaworzynka. Tu na niewielkiej polanie stoi kaplica i pomnik upamiętniający Jana Pawła II. Z wierzchołka Jaworzynki odchodzi na zachód krótki grzbiet opadający ku dolinie Dunajca z rozległą Polaną Kolebisko ( 820 m n.p.m.). Wschodnie stoki Jaworzynki opadają do doliny dopływu Obidzkiego Potoku. Znajdują się na nich pojedyncze zabudowania należących do Obidzy osiedli Wyrostki i Wielga. Sam wierzchołek Jaworzynki jest zalesiony, ale stoki są zalesione tylko częściowo, dzięki czemu są one dobrym punktem widokowym
Obok na polanie znajduje się kaplica i pomnik Jana Pawła II, upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w 1972 roku z młodzieżą "oazową". Często miejsce to jest nazywane "Kaplicą na Błyszczu" lub "Pod Błyszczem", chociaż szczyt Błyszcz ( 945 m n.p.m.) jest położony ok 350 m na południe i jest nieco wyższy od Jaworzynki.

Kaplica papieska na Błyszczu fot. krisso77

#2. Jaworzynka - Dzwonkówka

Jaworzynka - Dzwonkówka Po minięciu szczytu Jaworzynka, schodzimy kilkadziesiąt metrów w dół przez polanę do drogi gruntowej. Podążamy szlakiem żółtym z Łącka, który towarzyszy nam od rozwidlenia pod Jaworzynką. Podążamy i dalej za znakami, cały czas odsłoniętym grzbietem na południe idziemy w stronę wyraźnego masywu Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.). Mijamy malownicze, przytulone do stoku przysiółki: Wyrostki, Poboiska, Cyrhlę - pozostałość dawnego osadnictwa wołoskiego, i docieramy do najładniejszego z nich nazywanego Złotne. Nazwa Złotne pochodzi podobno jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to przekopywano głęboko wcięte jary i wąwozy na stokach Błyszcza w poszukiwaniu cennych kruszców. Tuż obok warto zobaczyć Rezerwat przyrody Pusta Wielka ( 2,58 ha) chroniący stanowisko reliktowej sosny zwyczajnej.

Za Złotnem kończą się rozległe polany, ścieżka nabiera bardziej górskiego charakteru. Dość stromo, wśród zarośli, wreszcie przez las podchodzimy na Dzwonkówkę. Na szczycie skrzyżowanie szlaków żółtego i czerwonego. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Przełęczą Przysłop ( 832 m n.p.m.), a Przełęczą Złotne ( 782 m n.p.m.). Dzwonkówka ma postać krótkiego, wyrównanego i w większości zalesionego grzbietu o kilku wierzchołkach, z których najwyższy znajduje się w części zachodniej. Tworzy kilka grzbietów. Szczyt Dzwonkówki z punktem wysokościowym i drogowskazami znajduje się w lesie, ale warto tu "pokręcić się" nieco i zejść kilka metrów za znakami czerwonymi w kierunku Przechyby, obejrzeć otoczenie malowniczej przełęczy Przysłop, czy za znakami żółtymi w kierunku Szczawnicy na polanę Mała Chrzanka dla obejrzenia jedynej w swoim rodzaju panoramy Pienin z Tatrami w tle.

Dzwonkówka fot. Robert Sz

#3. Dzwonkówka - Krościenko

Dzwonkówka - Krościenko Z Dzwonkówki schodzimy za znakami szlaku czerwonego ( Główny Szlak Beskidzki (GSB)). W większości droga wiedzie przez las, momentami ładnie zachowane fragmenty buczyny, na zarastających polanach bujne ziołorośla. Od czasu do czasu ograniczone panoramy w stronę Gorców. Nad Krościenkiem droga wyprowadza w pola. Ciekawie prezentują się stąd Pieniny i Lubań, w dolinie uwagę zwraca uporządkowana, zwarta zabudowa miejscowości. Docieramy do pierwszych zabudowań miasteczka. Blisko stąd do jednego z krościeńskich źródeł mineralnych - "Maria". Drogę wskazują kierunkowskazy. Do centrum schodzimy ulicami: Żródlaną, Zdrojową, dalej przez most na Dunajcu. Wycieczkę kończymy na rynku. Zdjęcie panoramiczne Krościenka nad Dunajcem Krościenko nad Dunajcem fot. Piotr Cisek

Krościenko nad Dunajcem fot. Antoni Chorąży