Loading...
Szlak Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko | Beskid Sądecki

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko - jest to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo fragment Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Szlak jest świetnie oznakowany oraz mało uczęszczany. Wiedzie przez liczne polany, z rozległymi punktami widokowymi. Na grzbietach w nienaruszonych naturalnych zagajnikach można spotkać czerwone kozaki i prawdziwki, a na polanach borówki. Rozpoczyna się w miejscowości Tylmanowa ( 387 m.n.p.m.), na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Gorców, w dolinie Dunajca. Pierwszym poważnym podejściem jest ścieżka zielona na Jaworzynka ( 936 m n.p.m.). Znajduje się ona około 4.7 km od Tylmanowej. Zmieniamy kolor szlaku na żółty, aż do kolejnego szczytu - najwyższego punktu szlaku: Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.). Od tego szczytu szlak zmienia kierunek i kolor: wędruje szlakiem czerwonym, będącym kontynuacją Głównego Szlaku Beskidzkiego, zmierzającego od Dzwonkówki do Krościenka w kierunku południowo-zachodnim. Wycieczka kończy się w centrum Krościenka skąd bez problemu można wrócić busem do Tylmanowej.

Mapa szlaku Opis szlaku Węzły szlaku i szczyty

Mapa szlaku Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Opis szlaku Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

#1. Tylmanowa - Jaworzynka Szlak zielony

Tylmanowa - Jaworzynka Drewniany kościół w Tylmanowej p.w. św. Mikołaja. Zdjęcie zrobione we wrześniu 2006 r.  align= Do Tylmanowej docieramy autobusem PKS z Krościenka (kilkanaście kursów dziennie). Szlak rozpoczyna się z przystanku autobusowego przy kościele w centrum wsi lub nieco dalej z przystanku u ujścia potoku Ochotnica do Dunajca. Geograficznie szlak przekracza granicę Beskidu Sądeckiego i Gorców na moście nad Dunajcem. Za mostem idziemy prosto i na końcu ulicy skręt w prawo, w stronę osiedla Zaziąbły, gdzie w doskonałym stanie zachowało się kilkanaście starych zagród. Domy są stale zamieszkałe a mieszkańcy przyzwyczajeni do wizyt turystów szczegółowo opowiadają o ich architekturze.

Szlak zielony Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka Po 150 metrach drogą w lewo kierujemy się w stronę widocznych wzniesień naszego szlaku. Ścieżka szybko wyprowadza na grzbiet. Droga staje się łagodniejsza, a każdy metr podejścia obfituje w coraz rozleglejsze panoramy. Na północy widać Modyń i Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, fragmenty Pasma Łososińskiego oraz Pogórze Rożnowskie. Zachodni horyzont wypełniają Gorce z potężnym Lubaniem na pierwszym planie. Za doliną Ochotnicy widnieje Gorc, dalej Kudłoń. Na południu uwagę przykuwają Tatry a przed nimi Pieniny z malowniczo położonym Krościenkiem.

Jaworzynka

Zielony szlak prowadzi nas na pierwszy z poważnych szczytów na trasie wycieczki. Jest to szczyt Jaworzynka ( 936 m n.p.m.). Znajduje się on 4.7 km od Tylmanowej. W okolicach szczytu Jaworzynki ścieżka wiedzie przez liche, mocno nadwyrężone przez wiatry świerczyny. Docieramy do grzbietu, (tu koniec szlaku zielonego) skąd otwierają się świetne panoramy na Kotlinę Sądecką, a przy dobrej pogodzie również wzniesienia Beskidu Niskiego. Pod nami Dolina Obidzy, za którą zalesione stoki Skałki ( 1163 m n.p.m.) i Przehyby ( 1175 m n.p.m.). Z tego miejsca w około 3 minuty (drogowskaz na słupie), bez szlaku, idąc grzbietem w prawo wchodzimy na szczyt Jaworzynka ( 936 m n.p.m.). Tu na niewielkiej polanie stoi kaplica i pomnik upamiętniający Jana Pawła II. Z wierzchołka Jaworzynki odchodzi na zachód krótki grzbiet opadający ku dolinie Dunajca z rozległą Polaną Kolebisko ( 820 m n.p.m.). Wschodnie stoki Jaworzynki opadają do doliny dopływu Obidzkiego Potoku. Znajdują się na nich pojedyncze zabudowania należących do Obidzy osiedli Wyrostki i Wielga. Sam wierzchołek Jaworzynki jest zalesiony, ale stoki są zalesione tylko częściowo, dzięki czemu są one dobrym punktem widokowym
Kaplicza Jana Pawła II na Jaworzynce ( Błyszczu ) Obok na polanie znajduje się kaplica i pomnik Jana Pawła II, upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w 1972 roku z młodzieżą "oazową". Często miejsce to jest nazywane "Kaplicą na Błyszczu" lub "Pod Błyszczem", chociaż szczyt Błyszcz ( 945 m n.p.m.) jest położony ok 350 m na południe i jest nieco wyższy od Jaworzynki.

Kaplica papieska na Błyszczu Kaplica papieska na Błyszczu ( 945 m n.p.m.) fot. krisso77

#2. Jaworzynka - Dzwonkówka Szlak żółty

Jaworzynka - Dzwonkówka

Obidza k. Jazowska. O Po minięciu szczytu Jaworzynka ( 936 m n.p.m.) , schodzimy kilkadziesiąt metrów w dół przez polanę do drogi gruntowej. Podążamy szlakiem żółtym z Łącka, który towarzyszy nam od rozwidlenia pod Jaworzynką. Podążamy i dalej za znakami, cały czas odsłoniętym grzbietem na południe idziemy w stronę wyraźnego masywu Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.). Mijamy malownicze, przytulone do stoku przysiółki: Wyrostki, Poboiska, Cyrhlę - pozostałość dawnego osadnictwa wołoskiego, i docieramy do najładniejszego z nich nazywanego Złotne. Nazwa Złotne pochodzi podobno jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to przekopywano głęboko wcięte jary i wąwozy na stokach Błyszcza ( 945 m n.p.m.) w poszukiwaniu cennych kruszców. Tuż obok warto zobaczyć Rezerwat przyrody Pusta Wielka ( 2,58 ha) chroniący stanowisko reliktowej sosny zwyczajnej.

Tatry - widok z Dzwonkówki Za Złotnem kończą się rozległe polany, ścieżka nabiera bardziej górskiego charakteru. Dość stromo, wśród zarośli, wreszcie przez las podchodzimy na Dzwonkówkę. Na szczycie skrzyżowanie szlaków żółtego i czerwonego. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Przełęczą Przysłop ( 832 m n.p.m.), a Przełęczą Złotne ( 782 m n.p.m.). Widok z Dzwonkówki na Pasmo Radziejowej Dzwonkówka ma postać krótkiego, wyrównanego i w większości zalesionego grzbietu o kilku wierzchołkach, z których najwyższy znajduje się w części zachodniej. Tworzy kilka grzbietów. Szczyt Dzwonkówki z punktem wysokościowym i drogowskazami znajduje się w lesie, ale warto tu "pokręcić się" nieco i zejść kilka metrów za znakami czerwonymi w kierunku Przehyby ( 1175 m n.p.m.) , obejrzeć otoczenie malowniczej przełęczy Przysłop, czy za znakami żółtymi w kierunku Szczawnicy na polanę Mała Chrzanka dla obejrzenia jedynej w swoim rodzaju panoramy Pienin z Tatrami w tle.

#3. Dzwonkówka - Krościenko Szlak czerwony

Dzwonkówka - Krościenko

Lasy Beskidu Sądeckiego Z Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.) schodzimy za znakami szlaku czerwonego ( Główny Szlak Beskidzki (GSB)). W większości droga wiedzie przez las, momentami ładnie zachowane fragmenty buczyny, na zarastających polanach bujne ziołorośla. Od czasu do czasu ograniczone panoramy w stronę Gorców. Nad Krościenkiem droga wyprowadza w pola. Ciekawie prezentują się stąd Pieniny i Lubań, w dolinie uwagę zwraca uporządkowana, zwarta zabudowa miejscowości. Docieramy do pierwszych zabudowań miasteczka. Blisko stąd do jednego z krościeńskich źródeł mineralnych - "Maria". Drogę wskazują kierunkowskazy. Do centrum schodzimy ulicami: Żródlaną, Zdrojową, dalej przez most na Dunajcu. Wycieczkę kończymy na rynku. Zdjęcie panoramiczne Krościenka nad Dunajcem Krościenko nad Dunajcem fot. Piotr Cisek

Krościenko nad Dunajcem Krościenko nad Dunajcem fot. Antoni Chorąży

Informacje o szlaku Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko

Węzeł szlaków

Szlaki z/do Przysłop / Dzwonkówka
Szlak niebieski Obidza ( Zarębki ) - Przełęcz Przysłop
Szlak żółty Łącko - Dzwonkówka
Szlak żółty Szczawnica - Dzwonkówka
Szlak zielony Szlak żółty Szlak czerwony Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko