Szlaki Beskidu Sądeckiego
Stary Sącz - Przehyba - jest to szlak oznaczony kolorem żółtym. Prowadzi on na szczyt Przehyba ( 1175 m n.p.m.), na jej halę. Odcinek ma 15.7 km i rozpoczyna się w miejscowości Stary Sącz. Najwyższym szczytem na trasie jest Wielka Przehyba / Wierch Przehyby ( 1191 m n.p.m.). Po drodze mijamy Sapieniec (450 m.n.p.m.) oraz trawersujemy południowo - wschodnie zbocze Tokarni (696 m.n.p.m.). Przed samym końcem trasy wchodzimy na szczyt Zgrzypy ( 1124 m n.p.m.). Po minięciu tego szczytu szlak już nie wspina się na znaczące szczyty. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 6 godzin. Wybierając się nim na wycieczkę można podziwiać zarówno zabytki jak i górskie panoramy Beskidu Sądeckiego i Pienin.
Opis szlaku Stary Sącz - Moszczenica Wyżna - Przehyba
Początek wędrówki szlakiem żółtym rozpocząć należy w miejscowości Stary Sącz, w okolicy stacji PKP. Po opuszczeniu budynku stacji kierujemy się początkowo około 50 metrów w stronę skrzyżowania na południe od dworca. Skręcamy w prawo, wchodząc na ulicę 22 Stycznia. Wychodzimy na południowo - wschodnie obrzeża miejscowości mijając po drodze luźną zabudowę. Kontrastują tutaj malownicze, stare murowane domy, które sąsiadują z nowoczesnymi willami. Pomiędzy nimi znajduje się kilka ostatnich połaci terenów zielonych. W okolicach cmentarzu i kościoła św. Rocha skręcamy w lewo. Szlak wiedzie drogą asfaltową mijając po prawej stronie kolejny cmentarz. Przechodzimy przez skrzyżowanie z ulicą Węgierską. Nasz kierunek marszu wiedzie teraz na południe wśród pól uprawnych.
Mijamy opustoszałe gospodarstwo, wychodząc na polną drogę, wznoszącą się do przysiółka Pod Lipą. Po przejściu około 1 km wśród towarzyszących na pół uprawnych z wąskimi poletkami o podłużnych kształtach docieramy do osiedla. Jest to najbardziej wysunięte osiedle Starego Sącza, złożone z kilku ulic. W okolicy widać kilka tradycyjnie zbudowanych małych kapliczek. Widzimy przed sobą zalesione stoki Beskidu Sądeckiego.
Szlak wznosi się coraz bardziej, wiodąc cały czas przez las. Na widoki możemy liczyć jedynie w kilku miejscach wyrębu. Z jednego z nich możemy dostrzec dolinę Jaworzynki oraz znajdujący się dokładnie za nią szczyt Małej Przehyby ( 1155 m n.p.m.). Już od tego momentu wieża przekaźnikowa jest doskonale widoczna. Trawersujemy w między czasie szczyt Zgrzypy ( 1124 m n.p.m.). W tym momencie osiągamy górny grzbiet i dołącza do nas szlak niebieski z Rytra. Dojście do Przehyby od tego momentu odbywa się świerkowym lasem. Prześwitują przez niego szczyty Beskidu Wyspowego, Mogielnica, Modyń. Osiągnięcie wierzchołka Przehyby zajmuje od tego momentu niecałe 10 minut. Tutaj można wybrać kilka wariantów dalszej drogi. Schronisko znajduje się 5 -10 minut od zarośniętego wierzchołka Wielkiej Przehyby ( 1191 m n.p.m.).
Przehyba ( 1175 m n.p.m.) to szczyt należący do Pasma Radziejowej. Nie charakteryzuje się szczególną wybitnością, jednak umiejscowiona jego grzbiecie, otwarta hala jest doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin i Beskidu Sądeckiego. Znakiem rozpoznawczym Przehybyjest stojący na hali, wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Na górze działa też Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.). Przehyba jest miejscem, w którym krzyżuje się wiele okolicznych szlaków turystycznych.
Informacje o szlaku Stary Sącz - Moszczenica Wyżna - Przehyba
Stary Sącz - Moszczenica - Przehyba |
Rytro - Przehyba - Szczawnica |
Rytro - Radziejowa - Przehyba GSB |
Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko GSB |
Sapieniec 450 m. n.p.m. |
Tokarnia 728 m. n.p.m. |
Zgrzypy ( 1124 m n.p.m.) |
Wielka Przehyba / Wierch Przehyby ( 1191 m n.p.m.) |