Loading...
BESKID SĄDECKI - Polana Długie Młaki ( 1061 - 1080 m n.p.m.)

Polany Beskidu Sądeckiego

Polana Długie Młaki

Polana Długie Młaki ( 1061 - 1080 m n.p.m.) - polana w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Położona jest na grzbiecie pomiędzy dwoma dużymi górami: Runek ( 1082 m n.p.m.) oraz Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Grzbiet ten rozciąga się na południe przez Jaworzynkę ( 1001 m n.p.m.). Polana Długie Młaki ma przeszłość histroyczną, tutaj dawni Łemkowie wupasali zwierzęta, a po 1947 roku nastąpiło ich wysiedlenie podczas Akcji Wisła.
GPS: 49°25'42.8"N 20°50'34.0"E
Mapa Polana Długie Młaki w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Polana Długie Młaki

Opis polany

Widok z polany Długie Młaki z grani Runek - Pusta Wielka Obecnie polana Długie Młaki nie jest wykorzystywana rolniczo, ludność napływowa jeszcze przez pewnie czas użytkowała je rolniczo, czego efektem jest brak naturalnej sukcesji lasu na tym terenie. Z polan rozciągają się najładniejsze widoki w tej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Przez polany przebiega droga gruntowa, która łączy Szczawnik z Schroniskiem Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.). Pomiędzy polanami są skrawki niewielkiego lasu.

W tym bocznym grzbiecie są jeszcze inne polany, m.in.:

 • Polana Gwiaździsta ( 965 - 985 m n.p.m.)

 • Polana nad Wierchomlą ( 578 - 895 m n.p.m.)

 • Polana Długie Młaki ( 1061 - 1080 m n.p.m.)

 • Polana Wyżne Młaki ( 929 m n.p.m.)


 • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.)

  - Bacówka nad Wierchomlą fot. Pudelek schronisko turystyczne PTTK położone w Beskidzie Sądeckim, na bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej. Zlokalizowane jest pomiędzy dwoam dużymi górami: Runek ( 1082 m n.p.m.) oraz Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Usytuowane jest na wysokości 895 m n.p.m., zajmując miejsce na Polanie nad Wierchomlą. Polana ta góruje nad doliną Małej Wierchomlanki, dzięki czemu można podziwiać szeroką panoramę na Pasmo Radziejowej oraz na Tatry. Położone jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Tereny te znane są z licznych wód mineralnych i uzdrowisk. Wędrować można tu pieszo i na nartach licznymi szlakami turystycznymi, drogami leśnymi i polanami. Dla miłośników dwóch kółek wyznakowano szlaki rowerowe. Amatorzy panoram nasycą wzrok rozległymi widokami na polskie i słowackie Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie, Pasmo Radziejowej i Lubovnanską Vrchovinę.

  Długie Młaki Długie Młaki Długie Młaki
  Długie Młaki na Grzbiecie Runek - Pusta Wielka Długie Młaki i widok na Jaworzynkę i Pustą Wielką W głębi Jaworzynka i Pusta Wielka
  Długie Młaki na Grzbiecie
  Runek-Pusta Wielka w Beskidzie
  Sądeckim.W głębi Jaworzynka
  i Pusta Wielka
  Polana Długie Młaki Długie Młaki i widok na
  Jaworzynkę i Pustą Wielką.
  W głębi Jaworzynka i Pusta Wielka
  W kierunku Tatr Długie Młaki Długie Młaki
  Do bacówki nad Wierchomlą Długie Młaki Długie Młaki