Loading...
BESKID SĄDECKI - Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem

Czarci Kamień - zwany też Diablim Kamieniem lub Składziszczańską Skałą to 200 metrowa wychodnia skalna w okolicach szczytu Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.) w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, od którego prowadzi oznakowana ścieżka, którą pokonuje się w kilka minut. Sama skała jest piaskowcem magurskim, która w tym miejscu tworzy jego wychodnię. Z jej szczytu rozciąga się jedna z najładniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim.
GPS: N 49° 29' 0.559'' E 20° 48' 20.101''

Opis Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem

Czarci Kamień Miejsce lokalizacji Czarciego Kamienia, który jest pomnikiem przyrody "Skały i jaskinie pod Wierchem nad Kamieniem" jest dość dobrze opisane dla turystów poruszających się Głównym Szlakiem Beskidzkim. Będąc już na wierzchołku tej atrakcji przyrodniczej zobaczymy głęboko opadający grzbiet, który po 200 metrowej drodze, opadając stromo w dół zawiera w sobie dość duże skupisko jaskiń. Na samej górnej jego części znajduje się ich aż 9. Główne skupisko znajduje się 500 metrów od szlaku przy grzbiecie na północ od szczytu Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.). Większość z nich ma parę metrów długości i nie więcej niż 3 m głębokości. Największa, Jaskinia Niedźwiedzia, ma korytarze o łącznej długości 611 m przy 28 m głębokości i nadaje się do penetracji tylko przez doświadczonych speleologów.

Czarci Kamień fot. Roman Baran
Czarci Kamień Wierzchołek Czarciego Kamienia to doskonały punkt widokowy. Będąc na ogrodzonej skale dostrzeżemy całą Kotlinę Nowosądecki oraz Beskid Niski, którego pierwsze wzniesienia mają początek zaraz przy drodze Nawojowa - Łącko, po drugiej stronie doliny Kamienicy Nawojowskiej. Dalej dostrzec możemy niezbyt wysokie Góry Grybowskie oraz pagórkowaty teren okolic Gorlic. Większość tych wzniesień jest zalesiona, co szczególnie jesienią wygląda dość okazale.

Czarci Kamień Inną skałą, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jest Skamieniała Córa - 15 metrowej wysokości wychodnia, która ma kształt ludzkiej postaci. Skała posiada swoją legendę, jakoby to dziewczyna, która śpieszyła się na bal została przeklęta, gdyż jej matka będą chora i prosząc córkę o zmianę planów nie doczekała się wyrozumiałości córki. Panna została przy swoich planach zabawy aby po powrocie odkryć, że jej matka nie żyje. Jednak staruszka zdążyła rzucić klątwę, a karą była zamiana w kamień.

Czarci Kamień fot. Roman Baran

Informacje o Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem

Węzeł szlakówŁabowska Hala - Pisana Hala - Rytro GSB
- z Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.55 h)
- na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.45 h)
- do Rytra 3.00 h (z powr. 4.15 h)
Piwniczna/ Łomnica - Hala Łabowska - Wierch n. Kamieniem - Hala Pisana - Piwniczna
- z Piwnicznej Zdrój 4.20 h (z powr. 3.10 h)
- z Łomnicy Zdrój 2.55 h (z powr. 1.55 h)
- na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.45 h)
- do Piwnicznej Zdrój 2.45 h (z powr. 3.50 h)
Czarci Kamień Czarci Kamień Czarci Kamień
Czarci Kamień Czarci Kamień Czarci Kamień