Loading...
BESKID SĄDECKI - Cycówka ( 593 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Cycówka ( 593 m n.p.m.)

Cycówka (593 m.n.p.m.) - szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w części zachodniej. Jest jednym z szczytów bocznego pasma, odbiegającego od głównej grani, kierując się na południowy - zachód. Po obydwu stronach tej bocznej grani są głęboko wcięte doliny Głęboczanki oraz Jaworzyny. Ponadto, grzbiet ten wyróżnia ciąg szczytów: Zadnie Góry ( 773 m n.p.m.), Skała ( 773 m n.p.m.), Cycówka ( 593 m n.p.m.), Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.) oraz Bystra ( 558 m n.p.m.).
GPS: 49°27'46.0"N 20°42'48.5"E
Mapa szczytu Cycówka ( 593 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Cycówka ( 593 m n.p.m.)

Opis szczytu

Cycówka należy do miejscowości Głębokie i Kokuszka, wznosząc się po wschodniej stronie od Popradu i drogi Nowy Sącz - Muszyna na wysokości Młodowa. Wschodnie stoki wzniesienia opadają ku dolinie Jaworzyny i miejscowości Kokuszka. Górna część Cycówki jest zalesione. Jedynie obszar stoków południowych i wschodnich pokrywają pola uprawne i łąki.

Atrakcyjnie wygląda grzbiet, ciągnący się od Cycówki do Skały ( 773 m n.p.m.), gdzie widoki są rozległe na wszystkie strony, tworząc spektakularne panoramy. Przez Cycówkę nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Cycówka objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Kokuszka spod Cycówki ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/) Cycówka ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)
Kokuszka spod Cycówki Cycówka Góra Cycówka