Loading...
BESKID SĄDECKI - Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.)

Dermanowski Wierch (558 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w bocznym grzbiecie odbiegającym od głównej grani tego pasma w południowo-zachodnim kierunku i oddzielającym dolinę Głęboczanka od doliny Jaworzyny. W grzbiecie tym kolejno od dołu do góry znajdują się: Bystra ( 558 m n.p.m.), Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.), Cycówka ( 593 m n.p.m.), Skała ( 773 m n.p.m.), i Zadnie Góry ( 968 m n.p.m.). Dermanowski Wierch wznosi się bezpośrednio na wschód od drogi Nowy Sącz - Muszyna na wysokości Piwnicznej-Zdrój.
GPS: 49°27'30.5"N 20°42'26.2"E
Mapa szczytu Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Dermanowski Wierch ( 558 m n.p.m.)

Opis szczytu

Dermanowski Wierch wznosi się nad miejscowościami Głębokie i Kokuszka. Jest częściowo tylko zalesiony, większą część jego stoków zajmują pola uprawne tych miejscowości. Od zachodniej strony stoki opadają do doliny Poprad, od wschodniej do Jaworzynki. W stokach wschodnich znajduje się wyciąg narciarski z Kokuszki na szczyt Dermanowskiego Wierchu.

Przez Dermanowski Wierch nie prowadzi żaden szlak turystyczny, wyznakowanie go jest jednak w projekcie rozwoju turystyki gminy Piwniczna-Zdrój. Dermanowski Wierch objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.