Loading...
BESKID SĄDECKI - Łaziska ( 941 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Łaziska ( 941 m n.p.m.)

Łaziska (941 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, a dokładniej w grzbiecie, który odchodzi z Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) biegnąc w kierunku południowego - zachodu. Kolejnymi szczytami, które tworza ten grzbiet są: Wargulszańskie Góry ( 1035 m n.p.m.), Łaziska ( 941 m n.p.m.), Parchowatka ( 1004 m n.p.m.), Kiczora ( 806 m n.p.m.), Drapa ( 717 m n.p.m.).
GPS: 49°27'32.2"N 20°48'00.3"E
Mapa szczytu Łaziska ( 941 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Łaziska ( 941 m n.p.m.)

Opis szczytu

Na południe od Łazisk znajduje się Siodłem pod Parchowatką ( 900 m n.p.m.) oddzielające je od Parchowatki. Inna nazwa, która określa Łaziska to Lichoniowe Góry, wywodząca się od jednego z mieszkańców Łomnicy Zdrój. Łaziska wznoszą się na wschód od doliny Popradu i drogi Nowy Sącz - Muszyna na wysokości Piwnicznej-Zdrój.

Łaziska kierują wody po stronie zachodniej do doliny Łomniczanki, zaś po wschodniej do Potaszni Stoki tej góry są pozbawione lasu, stopniowo zarastają borówczynami i lasem, gdyż nigdy nie zostały one zasiedlone przez ludność. Teren ten należy do miejscowości Wierchomla Wielka i Mała.

Łaziska objęte są ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Łaziska to mało wybitny wierzchołek, ale jego okolice mają jeszcze duże walory widokowe.

Węzeł szlaków


Łomnica Zdrój - Hala Łabowska
- z Łomnicy Zdrój 2.20 h (z powr. 1.30 h)
- na Halę Łabowską ( 1064 m n.p.m.) 0.40 h (z powr. 0.30 h)
Siodło po Parchowatką Widok z Polany Wyżne Młaki Szlak wokół Łazisk
W drodze z Hali Łabowskiej do Łomnicy Zdrój W drodze z Hali Łabowskiej do Łomnicy Zdrój Piękna buczyna karpacka