Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój

Krynica - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica - krótka górska pętla w okolicy Krynicy-Zdroju jest odpowiednią propozycją na popołudniowy spacer, bądź rodzinną wycieczkę. Szlak biegnie od Krynicy-Zdrój na zachód kolorem niebieskim lub żółtym, aż do Przełęczy Krzyżowej ( 770 m n.p.m.), mijając po drodze Krzyżową ( 812 m n.p.m.). Od Przełęczy Krzyżowej szlak wraca w stronę Krynicy kolorem zielonym.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój

Opis szlaku Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój

#1. Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa

Krynica-Zdrój - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa Rozpoczynamy w samym centrum Krynicy-Zdroju od skrzyżowania szlaków przy krynickim oddziale PTTK (ulica Zdrojowa 32, naprzeciwko Starych Łazienek). Będziemy podążać za znakami żółtymi. Początkowo szlak prowadzi pod górę wśród zabudowy miejskiej, jest jednak bardzo dobrze oznakowany, toteż nie powinniśmy go zgubić. Po kilku minutach szlak odbija mocno w prawo opuszczając teren osiedla mieszkalnego, informuje nas o tym drogowskaz wyznaczający kierunek ścieżki. Podchodzimy stromo w górę mijając ostatnie zabudowania i po paru minutach dochodzimy na skraj lasu. Wędrując nim, po chwili osiągamy widokową polanę. Wspaniale prezentują się z tego miejsca szczyty Beskidu Sądeckiego, leżące blisko granicy z Beskidem Niskim: Krynica-Zdrój Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.), Huzary ( 864 m n.p.m.) oraz Jasiennik ( 765 m n.p.m.). Jest to również doskonały punkt widokowy na centrum Krynicy-Zdroju

Opuszczamy polanę i na powrót zagłębiamy się w gęstym lesie. Ścieżka prowadzi łagodnie pod górę i po kilkunastu minutach dochodzimy do rozgałęzienia szlaków. Niebieski prowadzi dalej na zachód wprost na Przełęcz Krzyżową ( 770 m n.p.m.), omijając szczyt Krzyżowa ( 812 m n.p.m.). Możemy wybrać ten wariant przykładowo w razie załamania pogody. Żółte znaki odbijają na południowy zachód i prowadzą od tego miejsca bardzo stromo w kierunku szczytu. Po kilkunastu minutach podejścia ziemno-skalistą ścieżką w rzadszym nieco lesie, osiągamy wierzchołek Góry Krzyżowej.

Krynica-Zdrój - przełęcz Krzyżowa 770 m n.p.m. fot. Jerzy I.

#2. Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój

Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój Na wierzchołku został wzniesiony krzyż, sfinansowany przez kuracjuszy, w 1857 roku. Krzyż jest ogrodzony drewnianą poręczą, rozciągają się spod niego widoki na Góry Leluchowskie ( ograniczony widok ). Na wierzchołku znajdują się również liczne ławki, co czyni go doskonałym miejscem na krótki odpoczynek. Ze szczytu żółte znaki prowadzą zdecydowanie łagodniej na północ leśną ścieżką. Po chwili dołącza do nas turystyczny szlak rowerowy. Po kilkunastu minutach szeroka i wygodna ścieżka przewęża się nieco i sprowadza nas do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim i na rozległą, zalesioną Przełęcz Krzyżową. Na przełęczy drewniane ławki oraz węzeł szlaków turystycznych.

Odbijające w lewo zielone znaki prowadzą do dolnej stacji kolei gondolowej w Czarnym Potoku (ok. 15 min.) i dalej zmierzają na szczyt Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) (ok. 2,5 godz.). Żółte znaki prowadzą dalej na południowy zachód na Jaworzynka ( 936 m n.p.m.) i przez Huzary okrężną droga do Krynicy-Zdroju (ok. 4,5 godz.). My za znakami zielonymi schodzimy łagodnym zboczem, kierując się do centrum miasta. Po około 20 minutach las kończy się i wchodzimy asfaltową drogą pomiędzy domy. Po 30 minutach dochodzimy do przystanku autobusowego przy ulicy Piłsudskiego.

Góra Krzyżowa fot. richard013