Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Pętla Żegiestów-Zdrój - Palenica - Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Pętla Żegiestów-Zdrój - Palenica - Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

Żegiestów-Zdrój - Palenica - Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój - szlak turystyczny - pętla o długości 16 km. Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Szlak ten wiedzie przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Wiedzie on zachodnią częścią tego pasma, mijając po drodze rozległy szczyt Trzy Kopce ( 687 m n.p.m.) oraz kilka urokliwych przysiółków Żegiestowa. Przejście tej pętli nie jest zbyt uciążliwe, szlak w głównej mierze wiedzie lasami, stopniując poziom nachylenia terenu.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Szlak Pętla Żegiestów-Zdrój - Palenica - Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

#1. Żegiestów-Zdrój PKP - Palenica - Pusta Wielka

Trasa na Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) swój początek bierze przy stacji PKP zlokalizowanej przy drodze wojewódzkiej 971. Swój początek ma tutaj również niebieski szlak, który wiedzie w stronę Krynicy Zdrój i dalej aż do Leluchowa. Początkowy odcinek pokonuje się główną drogą, aż do skrętu w lewo przy dawnym sanatorium w Żegiestowie Zdroju. Szlak po minięciu tego obiektu zaczyna się łagodnie wspinać, powoli zakręcając szeroki łuk. Droga ustępuje wąskiej ścieżce. Docieramy do nieczynnego źródła "Anna". Pierwszym poważnym szczytem są Stawiska ( 759 m n.p.m.), które omijamy od strony zachodniej ( dość sromy odcinek ) aż do szczytu Trzy Kopce. Zostawiając z tyłu te dwa szczyty, jeszcze przez chwilę wędrówka wiedzie lasem, aby przejść na rozległe polany przysiółka Palenica ( zwanego są potocznie Górami Milickimi ) .

Ostatni odcinek na Pustą Wielką wiedzie dość wąską, leśną ścieżką. Odcinek ten zajmuje ok. 30 minut, i pokonujemy niecałe 2 km. Na kilometr przed celem do szlaku niebieskiego dociera szlak żółty ( którym pętla będzie wracać ). Nasza ścieżka jest dość stroma. Podłoże jest kamieniste co dodatkowo utrudnia wspinanie się do góry. Podejście na sam wierzchołek odbywa się wydetaną ścieżką, którą wskazują drewniane, stare drogowskazy.
Więcej o tym szlaku: Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka Wierchomla

Widok z Pustej Wielkiej na Tatry

#2. Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

Po opuszczeniu szczytu wracamy tą samą ścieżką na wspólnie biegnący szlak żółty i niebieski, aby kierować się w stronę południową, aż do rozwidlenia Pod Pustą Wielką ( około 500 metrów ). Zejście od tego momentu jest dość strome, wiedzie przez gesty las. W ciągu 35 minut pokonujemy nieco ponad 2 km schodząc w dół ponad 350 metrów, aby dotrzeć do pierwszych zabudowań przysiółka Rusinówka z bardzie otwartą przestrzenią. od tego momentu szlak wiedzie drogą pomiędzy zabudowaniami. Dociera w końcu do połączenia szlaków żółtego i czarnego, przy drewnianej cerkwi w Żegiestowie-Wsi. Od tej chwili obydwa szlaki prowadzą do mety wędrówki, w dnie doliny Popradu i powrotu drogą powiatową 971 do stacji PKP Żegiestów-Zdrój.
Więcej o tym szlaku:Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

Żegiestów-Zdrój Skrzyżowanie - Pusta Wielka

Informacje o szlaku Pętla Żegiestów-Zdrój - Palenica - Pusta Wielka - Żegiestów - Żegiestów-Zdrój

Szczyty na trasie

Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.)
Trzy Kopce ( 687 m n.p.m.)