Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Pętla Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Pętla Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś

Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś - szlak turystyczny - pętla o długości ok. 11 km. Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.). Szlak ten wiedzie przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Jest on najkrótszą alternatywą dostania się na szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) z Żegiestowa. Szlak pętla poza niewielkimi fragmentami otwartego terenu wiedzie głównie przez las. Szlak czarny, mający wspólny punkt z powrotnym szlakiem żółtym rozpoczyna się w zasadzie przy skręcie z drogi wojewódzkiej 971 w stronę Żegiestowa.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś

#1. Żegiestów Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka

Można skrócić całą trasę ( w sumie o około 3,6km) i rozpocząć pętle na rozwidleniu szlaków czarnego i żółtego w miejscowości Żegiestów-Wieś, tuż za charakterystycznym, dużym budynkiem szkoły. Szlak czarny odbija tutaj w lewo, jest on łatwiejszy od powrotnego - żółtego. Przez niecały 1 km biegnie pomiędzy zabudowaniami, aby wkroczyć do lasu w Popradzkim Parku Krajobrazowym i rozpocząć wspinaczkę pod pierwszy z poważniejszych wzniesień Wierch Zubrzy 860 m.n.p.m. Mijając go od strony wschodniej po nieco wypłaszczonej, zarastającej ścieżce co jakiś czas szlak biegnie przez małe polanki. Niecałe 1,5 km przed najwyższym celem pętli szlak trawersuje od strony północnej szczyt Barnów Las ( 915 m n.p.m.) i od tego momentu ostatnie podejście na wierzchołek Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) z Rezerwatem przyrody Wierchomla ( 25,37 ha) na północnych stokach.
Więcej o tym szlaku: Żegiestów Wieś - Pusta Wielka

Widok z Pustej Wielkiej na Tatry

#2. Pusta Wielka - Żegiestów Wieś

Zejście z szczytu Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) nie jest wyznaczone żadnym kolorem szlaku, chociaż to 200 metrowa, dobrze widoczna ścieżka, którą dociera się do żółtego - niebieskiego szlaku. Powrotny szlak żółty oddziela się od niebieskiego po niecałych 500 metrach, ostro skręcając w prawo. Początek jest dość stromy, wiedzie przez gęsty las docierając niewielkimi zakosami do dna dolinki, która nie ma nazwy. Gdy szlak minie małą, drewnianą kapliczkę opuszcza granicę lasu i otwiera widom po stronie prawej na tereny Żegiestowa. Przysiółek Rusinówka jest początkiem rozległej miejscowości. Ostatni etap to marsz drogą Palenica - Żegiestów ( 1,3 km ) aż do punktu startu pętli Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś.
Więcej o tym szlaku:Pusta Wielka - Żegiestów Wieś

Żegiestów-Zdrój Skrzyżowanie - Pusta Wielka

Informacje o szlaku Pętla Żegiestów-Wieś - Rezerwat Wierchomla - Pusta Wielka - Żegiestów-Wieś

Szczyty na trasie

Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.)
Wierch Zubrzy ( 860 m n.p.m.)
Barnów Las ( 915 m n.p.m.)