Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Jaworki - Przełęcz Obidza

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Jaworki - Przełęcz Obidza

Jaworki - Przełęcz Obidza - jest to szlak oznaczony kolorem czerwonym. Prowadzi on na Przełęcz Obidza ( 938 m n.p.m.). Odcinek ma 8 km i rozpoczyna się w miejscowości Jaworki, administracyjnie stanowiącej część Szczawnicy. Najwyższym szczytem na trasie jest Pokrywisko ( 975 m n.p.m.). Czerwony szlak prowadzący w kierunku Obidzy rozpoczyna się na placu PKS w centrum wsi. Szlak jest niezbyt trudną trasą do pokonania dla nawet niewprawionych wędrowców. Jaworki to doskonałe miejsce wypadu w tą cześć Beskidu Sądeckiego, głownie w rejony Małych Pienin, na Wysoką czy do wąwozu Homole. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 2.40 godziny.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy  Jaworki - Obidza

Opis szlaku Mochnaczka - Huzary - Krynica (GSB)

#1. Jaworki - Biała Woda

Jaworki - Biała Woda Widok na Jaworki fot.  gaja102 Czerwony szlak pieszy rozpoczyna sie na rynku we wsi Jaworki, z którego należy się udać na wschód drogą asfaltową. Prowadzi ona do rezerwaty Biała Woda. Jaworki, będące częścią Szczawnicy są wioską położoną w górnej części doliny rzeki Grajcarek. W tym miejscu znajduje się zbieg dwóch mniejszych potoków: Czarna Woda i Biała Woda . Centrum wsi Jaworki położone jest kilkaset metrów powyżej wylotu Wąwozu Homole, skąd dojście zajmuje około 5 minut. Z placu widoczne są skalne formacje Wąwozu Homole wybijające się ponad drzewami. Czerwony szlak prowadzi z placu asfaltową drogą, która przewija się szybko ponad potokiem Grajcarek. Za ostatnimi domami szlak odbija w lewo opuszczając teren Jaworek.

Szlak Jaworki - Obidza fot. tadeusz dziedzinaC

#2. Biała Woda - Przełęcz Obidza ( 938 m n.p.m.)

Biała Woda - Przełęcz Obidza Widok na Tatry i Trzy Korony fot. JacekJurek Droga zaczyna się nieznacznie wspinać pomiędzy rozległymi łąkami. Brukowaną drogą docieramy w końcu na skraj lasu. Warto na chwilę się tutaj zatrzymać, żeby podziwiać pierwsze panoramy na Małe Pieniny raz na wyłaniające się zza nich Tatry. W dole widzimy przepływający potok Biała Woda, który tworzy pomiędzy skałkami swój przełom. Mijamy Skałę Bazaltową, która znajduje się na rozległej polanie. Cały czas mamy widok na długie Pasmo Radziejowej, od szczytu Przehyby ( 1175 m n.p.m.) aż po najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego Radziejową ( 1266 m n.p.m.). Górna krawędź hali to doskonały punkt obserwacyjny. W dole doliny dostrzegamy chaty i domy miejscowości Czarna Woda. Ulokowane one są w dolinie potoku o tej samej nazwie.

Polana Litawcowa fot. tadeusz dziedzinaC
Jaworki fot. jaworki.com.pl Mijamy po drodze kolejne niezbyt wybitne wzniesienia: po prawej stronie szlaku Flader ( 871 m n.p.m.), na którego w partii pod wierzchołkowej znajduje się niewielka polana. Zachodnie i południowe stoki Fladra opadają do Białej Wody, która przy Kociubylskiej Skale zatacza łuk. Stoki wschodnie opadają do niewielkiego potoku Pod Jasielnik, uchodzącego do Białaej Wody. Również po prawej stronie mijamy Jasielnik ( 886 m n.p.m.). Jasielnik jest w większości zalesiony. Duża polana znajduje się jeszcze po północnej stronie jego szczytu, pod Ruskim Wierchem. Są to pozostałości dawnych pół uprawnych nieistniejącej już miejscowości Czarna Woda.

Jaworki - kapliczka fot. jaworki.com.pl
Przełęcz Obidza - szlakowskaz fot. fot. jaba.bikestats.pl Na północ od szczytu Jasielnik ( 886 m n.p.m.) wznosi się Pokrywisko ( 975 m n.p.m.). Jest to szczyt wyrażnie dominujący na naszej trasie. Większość map pokazuje ten punkt jako szczyt, tak naprawdę jest to wielki grzbiet. Niemniej, jest jednym z lepszych punktów widokowych. Wierzchołek i zachodni, opadający do doliny Czarnej Wody stok Pokrywiska są trawiaste. Dawniej były tutaj pola i pastwiska Łemków zamieszkujących nieistniejącą już wieś Czarna Woda. Panoramy z wierzchołka grzbietu Pokrywisko sa imponujące. Widoczne są tutaj dalekie panoramy Pasma Jaworzynyod wschodu, Magura Spiska od zachodu, grzbiet Eliaszówki ( 1023 m n.p.m.) od południa.

Obidza rano fot. Swen strOOp
Na rozstaju fot. tadeusz dziedzinaC Po opuszczeniu Pokrywiska ( 975 m n.p.m.) kierujemy się nadal szlakami czerwonymi, aby po kilkuset metrach dotrzeć do rozwidlenia szlaków, znajdującego się na Polanie Litawcowej ( 938 m n.p.m.). Znajduje się na Przełęczy Obidza i południowych stokach pod tą przełęczą. Niegdyś były to łąki Łemków z miejscowości Biała Woda. Po ich wysiedleniu w ramach Akcji Wisła część łąk została zalesiona, niezalesiony pozostał tylko wąski pas na grzbiecie. Na zachodnich obrzeżach Polanie Litawcowej ( 938 m n.p.m.) znajduje się stary i rozrośnięty buk, a na nim tabliczki szlaków turystycznych. W tym miejscu dołącza do czerwonego szlaku szlak niebieski z Wielkiego Rogacza ( 1182 m n.p.m.). Droga robi się dość wygodna, mijając wyłaniające się pierwsze gospodarstwa Obidzy.

Obidza Piwniczańska fot. tadeusz dziedzinaC
Pieniny i Tatry z Obidzy fot. tadeusz dziedzinaC Docieramy do tabliczki informującej, że znajdujemy się na Przełęczy Obidza ( 938 m n.p.m.). Znajduje się ona na obrzeżach lasu. Północno-wschodnie stoki spod przełęczy opadają do doliny potoku Czercz, południowe do doliny Białej Wody, która tutaj pod przełęczą ma swoje źródło. Jest to także próg Suchej Doliny, z którego doskonale widać Piwniczną Zdrój, dolinę Popradu i Pasmo Jaworzyny. Rozciąga się stąd panorama widokowa na Pieniny i Tatry. Szlaki niebieskie i czerwone rozłączają się. Niebieski prowadzi dalej do Małych Pienin. Kilkanaście metrów dalej dochodzi do naszego szlaku szlak graniczny o kolorze zielonym, prowadzący grzbietem Eliaszówki ( 1023 m n.p.m.). W tym miejscu należy zejść z czerwonego szlaki i po około 200 metrach docieramy do celu naszej wędrówki - Bacówki Pod Obidzą. Jest to dom zbudowany w stylu regionalnym, w którym zaadoptowano przestrzenie na pensjonat oraz bar z góralskim przekąskami. Przed bacówką znajduje się tablica z panoramicznym zdjęciem opisującym okolicę.

Obidza fot. tadeusz dziedzinaC

Informacje o szlaku Jaworki - Przełęcz Obidza

Węzeł szlaków

Jaworki - Biała Woda - Obidza
Obidza - Bacówka na Obidzy - Piwniczna
Jaworki - Biała Woda - Przełęcz Rozdziela
Wysoka - Wąwóz Homole - Jaworki
Obidza - Eliaszówka - Piwniczna
szlak graniczny Szczawnica - Wysoka - Obidza - Wielki Rogacz
Na lewo dolina Białej Wody i Małe Pieniny. Widać najwyższy szczyt Pienin - Wysoką1 fot. jaba.bikestats.plNa lewo dolina Białej Wody i Małe Pieniny. Widać najwyższy szczyt Pienin - Wysoką1 fot. jaba.bikestats.pl
Dolina Białej Wody ze skałkami i śladami tarasów dawnych pól fot. jaba.bikestats.plDolina Białej Wody ze skałkami i śladami tarasów dawnych pól fot. jaba.bikestats.pl
Na lewo dolina Białej Wody i Małe Pieniny. Widać najwyższy szczyt Pienin - Wysoką fot. jaba.bikestats.plNa lewo dolina Białej Wody i Małe Pieniny. Widać najwyższy szczyt Pienin - Wysoką fot. jaba.bikestats.pl
Na prawo dolina Czarnej Wody i Beskid Sądecki - Złomisty Wierch (po lewej) i Radziejowa. Bliżej Pokrywisko z zarastającymi halami fot. jaba.bikestats.plNa prawo dolina Czarnej Wody i Beskid Sądecki - Złomisty Wierch (po lewej) i Radziejowa. Bliżej Pokrywisko z zarastającymi halami fot. jaba.bikestats.pl
Czerwony szlak Jaworki - Obidza fot. jaba.bikestats.plCzerwony szlak Jaworki - Obidza fot. jaba.bikestats.pl
Czerwony szlak Jaworki - Obidza fot. jaba.bikestats.plCzerwony szlak Jaworki - Obidza fot. jaba.bikestats.pl
Sucha Dolina - źródło fot. jaba.bikestats.plSucha Dolina - źródło fot. jaba.bikestats.pl
Bacówka fot. jaba.bikestats.plBacówka fot. jaba.bikestats.pl
Jaworki fot. jaworki.com.plJaworki fot. jaworki.com.pl