Loading...
BESKID SĄDECKI - Złockie

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Złockie

Złockie - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Muszyna. Złockie leży w Beskidzie Sądeckim, na południe od Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.). Zachodnią częścią Złockiego płynie potok Szczawnik ( wpada do Popradu tuż poniżej ujścia rzeki Muszynka ), zaś po stronie wschodniej Złocki Potok ( 467 m n.p.m.).

Opis miejscowości Złockie

Złockie Współcześnie Złockie jest popularnym ośrodkiem turystycznym i w praktyce funkcjonuje jako dzielnica Muszyny. W okresie wakacyjnym w górnej części wsi funkcjonuje studencka baza namiotowa Muszyna - Złockie. Pamiątką po dawnych mieszkańcach wsi jest pochodząca z XIX wieku cerkiew pod wezwaniem świętego Demetriusza. Jest ona malowniczo położona na grzbiecie oddzielającym Złockie od sąsiedniego Szczawnika. W górnej części wsi zachowały się także łemkowskie chałupy oraz spichlerze a także kilka przydrożnych krzyży i kapliczek.

Muszyna - Złockie

Historia miejscowości Złockie

Drewniana cerkiew w Złockiem k. Muszyny Miejscowość połemkowska, lokowana w XVI w. na prawie wołoskim. Nazwa wsi pochodzi od poszukiwania cennych kruszców jakie prowadzi?tu w XIV wieku starosta sądecki Piotr Wydżga, a następnie upoważnieni prze biskupów krakowskich poszukiwacze. Pierwotna wieś Złockie znajdowała się w górnym biegu potoku. Była lokowana na prawie wołoskim w końcu XVI wieku. Należała wtedy do muszyńskiego klucza dóbr biskupów krakowskich i uchodziła za jedną z najbiedniejszych wsi w rejonie. W dolinie funkcjonował tartak wodny, olejarnia oraz folusz. W 1945 roku prawie cała ludność łemkowska dobrowolnie wyjechała do Związku Radzieckiego zwabiona obietnicami lepszego życia. Na jej miejsce przybyli Polacy z okolic Starego Sącza.

Złockie fot. hutplus.com.pl

Informacje o miejscowości Złockie

Węzeł szlaków

Muszyna - Złockie - Jaworzyna Krynicka
Muszyna - Złockie - Pusta Wielka
Złockie Złockie Złockie
Złockie Złockie Złockie
Złockie Muszyna-Złockie Złockie