Loading...
Szlak Muszyna - Jaworzyna Krynicka | Beskid Sądecki

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak turystyczny Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Muszyna - Jaworzyna Krynicka - szlak ten jest oznaczony kolorem zielonym. Rozpoczyna się w miejscowości Muszyna. Trasa wiedzie na szczyt Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) i jest oznaczana jako trasa łatwa. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe. Po wyjściu z Muszyny kierujemy się cały czas na północ, mijając Ruiny Zamku w Muszynie, rezerwat przyrody Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha), Zazamcze, Złockie, Cerkiew w Złockiem, Za Szczawniczkiem ( 642 m n.p.m.) . Trasa kończy się na szczycie Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) po pokonaniu 9 km. Czas pokonania tej trasy wynosi około 3.30 godziny.

Mapa szlaku Opis szlaku Węzły szlaku i szczyty Galeria zdjęć

Mapa szlaku Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Opis szlaku Muszyna - Jaworzyna Krynicka

1. Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Muszyna - Jaworzyna Krynicka Początek szlaku Muszyna - Jaworzyna Krynicka Początek szlaku zielonego w Muszynie (0 km) przy rynku. Wyruszamy w kierunku południowo-zachodnim. Idziemy chodnikiem ulicy Kity, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna - Muszyna - Krynica-Zdrój). Mijamy przejazd kolejowy i przechodzimy mostem na rzece Muszynka. Zielony szlak prowadzi nas z rynku od ulicy Kity, na północ ulicą Zazamcze do Złockiego.

Ruiny zamku w Muszynie Po prawej stronie po przejściu 300 metrów wznoszą się na wzgórzu ruiny średniowiecznego Zamku w Muszynie. Ruiny, pozostałości wieży i muru tarczowego, znajdują się na szczycie stromej góry o wysokości 527 m n.p.m., nazywanej Baszta lub Zamczysko. Północną część zamku zajmowała czworoboczna wieża o grubych murach, wsparta skarpami. Dziedziniec, na którym znajdowała się głęboka studnia wykuta w skale, miał kształt zbliżony do prostokąta, od wschodu zamykał go budynek mieszkalny podzielony na dwie części. Strony południowej zamku bronił podwójny mur z wąskim, wydłużonym dziedzińczykiem wewnętrznym.

Muszyna-Złockie Muszyna -Złockie fot. beskidsadecki.eu
Rezerwat Las Lipowy Obrożyska Po minięciu wzgórza z zamkiem po przejściu od niego kolejnych 200 metrów szlak skręca w prawo. Zmienia się również kierunek marszu na północny. Szlak wiedzie teraz drogą w kierunku Złockiego i Szczawnika przez dolinę potoku Szczawniczek. Idąc szlakiem mijamy po drodze lesiste wzgórza Mikowej, w której znajduje się Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha). "Obrożyska" to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów. Na terenie rezerwatu utworzona została ścieżka dydaktyczna o długości 3 km, wspaniała atrakcja dla miłośników przyrody.

Muszyna - Złockie Po przejściu 1.3 km od Muszyny docieramy do pijalni wód mineralnych Cechini, znajdująca się w północnej części Muszyny, zwanej Zazamcze. Ogólnodostępna i bezpłatna Pijalnia pozwala w przyjemnych wnętrzach zaczerpnąć wodę z dwu zdrojowych Źródeł "Stanisław" i "Józef". Następnie szlak skręca łukiem w lewo i dochodzi do skrzyżowania (1,7 km). Tutaj koniec Muszyny i zaczyna się miejscowość Złockie. W prawo droga przez Złockie-Wieś do Jastrzębika, W lewo droga na Szczawnik przez Złockie-Uzdrowisko i tędy dalej prowadzi szlak zielony na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.). Mijamy kolejne ośrodki wypoczynkowe i hotele. Z lewej strony widoczna stajnia ośrodka jeździeckiego. Dalej dochodzimy do szkoły w Złockiem. To już 3 kilometr szlaku i tutaj zielone znaki skręcają w prawo, pozostawiając znaki żółte.

Muszyna-Złockie fot. beskidsadecki.euMuszyna - Złockie fot. beskidsadecki.eu
Rezerwat Las Lipowy Obrożyska W Złockim szlak zmienia ponownie kierunek. Tym razem na wschód. Znaki zielone prowadza nas na wzniesienie na grzbiecie oddzielającym Złockie od Szczawnika. W kępie drzew stoi niewielka drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra. To jedna z niewielu pamiątek jaka pozostała we wsi po jej dawnych mieszkańcach - Łemkach. Jest ona jedną z atrakcji na szlaku architektury Złockie - cerkiew ikonostas braci Bogdańskich drewnianej, przebiegającym przez Małopolskę. Cerkiew znajduje się ok 3.5 km od Muszyny. Złocka cerkiew wyróżnia się budową na tle innych łemkowskich świątyń w okolicy. Budowana w końcu XIX wieku według projektu Kondracza zatraciła cechy stylowe. Nawa, prezbiterium i pritwor zbudowane są na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion znajduje się olbrzymia, osadzona na ośmiokątnym tamburze kopuła zwieńczona pozorna latarnią. Do pritworu dostawiona jest słupowo - ramowa wieża. Całą budowlę oszalowano poprzecznymi deskami.

Muszyna-Złockie Muszyna-Złockie fot. beskidsadecki.eu
Muszyna - Jaworzyna Krynicka Po minięciu cerkwi szlak skręca w lewo i grzbietem łagodnie pnie się ku szczytowi Za Szczawniczkiem ( 642 m n.p.m.) . Osiągamy go po niezbyt stromym podejściu, ok 5 km od początku szlaku. Docierając do małej przełęczy, tzw. Siodło pod Jasieńczykiem ( 660 m n.p.m.), znajdującej się zaraz za szczytem na linii lasu, pokonujemy krótki odcinek otwartej przestrzeni i wchodzimy ponownie do lasu (5.4 km). Od tego miejsca rozpoczyna się właściwe podejście na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) . Szlak prowadzi prosto na północ, wspinając się coraz wyżej. Po drodze pokonujemy kilka wzniesień praz małych przełęczy, które pozwalają na wytchnienie i krótki odpoczynek przed kolejnym podejściem na wzniesienie.

Zielony szlak Muszyna - Jaworzyna Krynicka. Buczyna Karpacka Trasa oferuje nam przede wszystkim niezapomniany kontakt z naturą. Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) porośnięta jest w większości bukowym lasem, który najpiękniej wygląda jesienią. W rezerwacie "Tańczące buki" możemy oglądać drzewa z charakterystycznie uformowanymi przez silne, jednostronne wiatry koronami. Zielony szlak biegnie obok "Lasu pod Jaworzyną" - powierzchniowego pomnika przyrody. Możemy w nim oglądać las bukowo-jodłowy o charakterze pierwotnej, w której nie wycina się drzew, ani nie prowadzi się gospodarki leśnej, puszczy karpackiej. Drzewa rosną w strefie osuwisk wśród skupisk luźnych skał, a między nimi próchnieją stare, powalone starością pnie. Widok z Jaworzyny na wschód fot. Adam Dziura AdziuraWidok z Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) na wschód fot. Adam Dziura Adziura

Widok na Tatry z Jaworzyny Widok na Tatry z Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) fot. fotoleszek
Share

Szczyty na trasie

Szczyty
Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.)
Zaruby ( 834 m n.p.m.)
Za Szczawniczkiem ( 642 m n.p.m.)
Siodło pod Jasieńczykiem ( 660 m n.p.m.)

Galeria zdjęć szlaku Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Widok na Tatry z Jaworzyny Widok na Tatry z Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) fot. fotoleszek
Jaworzyna Krynicka z lotu ptaka Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) z lotu ptaka fot. krynica.pl
Widok na Tatry z Jaworzyny Widok na Tatry z Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) fot. fotoleszek